Nehormonální antikoncepce a její možnosti

Nacházíte se na webových stránkách, které jsou primárně určeny nehormonální antikoncepci a přirozeným, vědomým přístupům k plodnosti a sexualitě. 

Naše tělo je úžasný nástroj. Plodnost patří k jednomu z našich darů, stejně jako dar řeči, myšlení, sluchu, pohybu atd. Všechny dary využíváme po celý život a ve chvíli, kdybychom o ně přišli, život by se pro nás stal náročnějším. To ale u daru plodnosti neplatí. Plodnost je dar, u kterého se domníváme, že ho v podstatě potřebujeme jednou, dvakrát maximálně třikrát za život a jinak by bylo fajn, kdybychom ho vůbec neměli. Dalo by se říci, že nás převážnou část našeho života obtěžuje.

To je samozřejmě mylné chápání naší plodnosti. Pokud jsme zdraví, jsme plodní. Pokud nějakým způsobem narušujeme naši plodnost nebo ji omezujeme, omezujeme a narušujeme své zdraví. Hormonální systém je velmi citlivý na změny. Ženy, které dovolily svému tělu zažít cykly, které nebyly ovlivněny umělými hormony, velmi rychle poznaly, jak zásadně menstruační cyklus ovlivňuje náš život. Všimly si, že se společně s cyklem mění nálady, schopnosti, postoje, chutě, touhy, sexualita, dokonce i to, jak vypadáme a mnoho jiného.

Možná nám ale někdo zapomněl říci, že tyto změny jsou naprosto v pořádku a že mají svůj velký smysl. Potřebujeme je pro volbu partnera, k rozmnožování, seberozvoji i k tomu, abychom mohli být plně sami sebou a využívaly své vnitřní zdroje a potenciál. Tedy byli plodní nejen v plození dětí, ale obecně v celém našem životě.

Jak cyklus ovlivňuje ženskou sexualitu a jak toho využít, se dozvíte ve videích SebeVědomá žena. 

Nehormonální antikoncepce

Pokud řešíme ochranu proti početí, setkáme se s dvěma druhy antikoncepčních řešení. A to s antikoncepcí, která je "přátelská" k plodnosti a spolupracuje s ní, tedy NEHORMONÁLNÍ ANTIKONCEPCE. Nebo s antikoncepcí, která je k plodnosti "nepřátelská" a tedy se snaží plodnost potlačit či omezit, což je zejména HORMONÁLNÍ ANTIKONCEPCE - kam patří pilulka proti početí, "pilulka po" a další možnosti jako jsou hormonální kroužek, podkožní tělísko, nitroděložní tělísko, hormonální injekce, antikoncepční náplast.

Pokud neradi čtete, ale chcete znát druhy nehormonální antikoncepce, doporučuji toto video:

Druhy nehormonální antikoncepce

  • Bariérová antikoncepce

    Mezi druhy bariérové antikoncepce patří kondom pro muže (spolehlivost 98%), pesar pro ženy ( 96%), spermicidy v podobách různých gelů. globulý, krémů, čípků, které se vkládají do pochvy, jsou v přírodní i chemické variantě a podle toho se spolehlivost pohybuje od 96 % do 98%. Mezi bariérou antikoncepci také patří přerušovaná soulož. Pro zvýšení účinnosti bariérových metod se doporučuje jejich kombinace. Při kombinaci dvou a více bariérových metod zásadně stoupá spolehlivost a ochrana proti nežádoucímu otěhotnění.
  • Přirozená antikoncepce neboli přirozené plánování rodičovství

    Mezi přirozené plánovaní rodičovství patří měření bazální teploty, sledování hlenu či děložního čípku, kalendáří metody a další výpočty plodných a neplodných dnů - spohlivost výpočtů bohužel není vysoká. Mezi nejspolehlivější metody přirozeného plánování početí patří Symptotermální metoda, je nejspolehlivější z nehormonálních řešení, její spolehlivost je shodná s hormonální antikoncepcí - 99,6%

Pokud neradi čtete, ale chcete vědět co je Symptotermální metoda, doporučuji toto video:

Co je Symptotermální metoda?

Tuto metodu zpracovali němečtí lékaři, psychologové a pedagogové a nazvali ji symptotermální metodou Sensi plan. Je to v současné době nejmodernější, nejjednodušší symptotermální metoda a její spolehlivost je, při správném užívání, nadstandardně vysoká - 99,6%.

Symptotermální metoda SensiPlan pomáhá mít plodnost ve svých rukou. Můžete ji využít pro vědomé početí, pro vyhnutí se početí, pro zhjištění příčin neplodnosti, jako formu sebepoznání. 

Metoda nás učí komunikovat o našem intimním životě na takové úrovni, jako nikdy před tím. Učí nás si plně uvědomit, že je zejména v našich rukou, jak každý měsíc dar plodnosti využijeme a že plodnost je společná - tedy ženy i muže.

Jak to funguje?

Metoda funguje na základně vnímání komunikace našeho těla. Všímáme si děložního sekretu (můžeme i děložního čípku) a v průměru asi 10x v cyklu si změříme po ránu bazální teplotu. Záznamy si zapíšeme do záznamového archu, kalendáře či Lunáře. Záznamové archy v různých podobách obdržíte při semináři, konuzultaci a jsou také součástí online kurzu a ebooku

Potřebujeme se naučit Symptotermální metodu a její pravidla, abychom dokázali spolehlivě vyhodnotit své záznamy. Metodu se můžeme naučit v uceleném online kurzu Vědomá sexualita a přirozená antikoncepce, v e-booku STM v praxi, na živém semináři nebo na osobní či online kunzultaci. 

Dále je zapotřebí už jen kvalitní skleněný nebo bazální digitální teploměr a můžete začít pozvávat své tělo a MÍT PLODNOST OPĚT VE SVÝCH RUKOU bez hormonální a jiné zátěže, ať děťátko plánujete nebo se chcete početí vědomě vyhnout.


Nevěříte? Přečtěte si článek Mýty a omyly o přirozené antikoncepci a další články na BLOGU Nebo se podívejte na záznam z přednášky Vědomá plodnost a antikoncepce


Jak vysadit hormonální antikoncepci?

Chcete vysadit hormonální antikoncepci a přejit na zdravější variantu, bez hormonálního zátížení? Přejděte na Symptotermální metodu.

Jak na to zjistíte v článku Rozhodla jsem se vysadit hormonální antikoncepci. Co teď?!

Nebo se podívejte na video:

Jsem po porodu! Jak funguje plodnost v tomto období?

Je také možné, že jste po porodu a chcete pochopit a znát jak funguje Vaše plodnost i v období po porodu, při kojení a v době kdy máte malé děti. 

Mnoho informací, které mohou pomoci zorientovat se v odobí v období po porodu najdete v článku: Jsem po porodu, jaký je nyní můj cyklus?

Jak vědomě počít? Jak řešit nechtěnou neplodnost?

Stále častěji se mluví o narůstající neplodnosti. Jsem přesvědčená, že neplodnost je z velké částy způsobena neznalostí našeho těla, cyklů, plodnosti a je hodně ovlivněná strachy, které ve společnosti panují. Jsme strašeni věkem, špatnou stravou, sedavým způsobem života atd. Na druhou stranu, kdy jindy jsme měli tolik potravy, pohodlí a možností jako nyní?

Moje zkušenost je, že základním blokem je strach, stres a neznalost svého těla. Znalost Symptotermální metody nám i v období, kdy chceme vědomě počít nebo chceme odhalit přičiny nechtěné neplodnosti pomáhá vzít plodnost zpět do svých rukou. Poznat své tělo, zjistit, zda jsou cykly zdravé, zda ovulujeme, zda je dostatečně dlouhá druhá fáze a pomáhá nám být opět sebeVědomé.  I v tomto období pomůže naučit se víc o sexualitě, vědomém milování, partnerství. Mnoho důležitých informací najdete v online kurzu Vědomá sexualita a přirozená antikoncepce

Další zajímavé informace najdete ve videu: 


Co si o antikoncepci myslí muži? Znají možnosti nehormonální antikoncepce? Podívejte se na video: