Každý porod je jiný, po každém porodu se může plodnost vrátit jindy. Některým ženám se vrací cykly hned po šestinedělí, jiné, pokud kojí, nemusí mít periodu i několik let. Návrat plodnosti po porodu je tedy velmi individuální.
Za určitých podmínek ANO!
Existuje vědecká metoda, vytvořená pro ženy po porodu, která má spolehlivost 98 % (např. kondom má také spolehlivost 98 %). Jmenuje se tzv. Laktační amenorea (dále jen LA). Tato metoda ženám pomáhá 6 měsíců po porodu.
Uvádí, že pokud nepřišla menstruace, žena plně kojí a dítě se dobře přisává, mezi jednotlivými kojeními není doba delší než 5 hodin, dítě není starší 6 měsíců, je žena na 98 % neplodná.
To znamená, že žena, které se po šestinedělí nevrátily cykly, se má primárně 6 měsíců po porodu soustředit na plné kojení s kvalitním přisáním, tím podporuje laktační hormony, které zabraňují ovulaci.
Kojení má další velkou výhodu a to v tom, že dáváme svému děťátku tu nejlepší možnou potravu, vytvořenou jemu přímo na míru. Určité malé procento žen kojit nemůže, ale zkušenosti ukazují, že když má žena podporu a vůli kojit, tak se to většinou podaří.
Někdy se stane, že i přes kojení (menší procento) nebo zejména pokud kojí žena jen částečně či nekojí vůbec, cykličnost se vrací už chvíli po porodu.
Pokud přijde menstruace ihned po šestinedělí, nevěste hlavu. Má to jednu výhodu. Můžete ihned začít využívat Symptotermální metodu, která vám pomůže se v cyklu zorientovat a přesně a spolehlivě určit plodné a neplodné období, ovulaci a délku druhé fáze.
Jak funguje Symptotermální metoda?
Metoda je založena na sledování tělesných symptomů a měření bazální teploty. Žena si všímá děložního sekretu a během měsíce si po probuzení změří vnitřní (bazální) teplotu (měří se jen v plodném období tedy asi 10× za cyklus, neměří se po celý cyklus). Vše si zapisuje do záznamového kalendáře a v průběhu měsíce záznam vyhodnocuje.
Je důležité vědět, že před první menstruací přichází nejdříve ovulace. Proto možná znáte příběhy žen, které nedostaly první menstruaci a už byly znovu těhotné. Někoho to potěší, pro jiného to může být šok.
Tady pomůže děložní sekret, neboli cervikální hlen. Ten se totiž díky působení hormonů mění a s blížící se ovulací začíná žena v poševní oblasti pociťovat vlhko až mokro, hlen je sklovitý, vodnatý, tažný, skoro jako vaječný bílek. Pokud se takový sekret objeví, je velká pravděpodobnost, že se blíží ovulace.
Také se může objevit chuť na milování, větší vzrušivost a více energie. I podle toho můžeme usoudit, že se něco v našem těle mění. Pokud po půl roce od porodu najednou přijde chuť na sex, je dobré si uvědomit, že to nemusí být jen známka úspěšné rekonvalescence po porodu, ale také plodného období.
Neradi čtete? Mrkněte na video a všechny informace si poslechněte:
Pokud již přišla menstruace, k orientaci v plodnosti lze využít Symptotermální metodu.
Pokud se perioda nevrátila ani po 6 měsících po porodu, přestože žena kojí, není možné se na kojení jako na formu antikoncepce plně spolehnout. V tom případě nastal čas si začít všímat děložního sekretu a jeho změň.
Obecně platí, že pokud cítíme sucho, poševní sekret nepozorujeme, jsme neplodné.
Pokud se objevuje vlhko až mokro a sekret je sklovitý, tažný, vodnatý je třeba se považovat za plodné a informace o změnách si zapisovat. Dá se také začít měřit teplotu, která potvrdí nebo vyloučí, zda k ovulaci skutečně došlo. Pokud k ovulaci dojde, přibližně za 14 dnů přijde i první menstruace.
Toto období, u některých žen, může být poměrně dlouhé. Menstruace ještě nepřišla, ale tělo se začíná připravovat na ovulaci. Hormony už se startují, ale laktační hormony nakonec ovulaci potlačí. Je třeba být trpělivé, všímat si děložního sekretu a podle něj se orientovat a vyhodnocovat si plodné a neplodné období. Není třeba v tomto období měřit každý den teplotu. Stačí měřit jen v případě, že se objeví sekret vysoké kvality (tedy tažný, sklovitý a doprovázející pocit mokra). Teplota ovulaci potvrdí nebo vyloučí. Někdy se ženy orientují pouze podle hlenové metody, také je to možné. Ale je třeba počítat s tím, že kombinace hlenové a termální metody (= Symptotermální metody) je vždy spolehlivější.
Je to velmi individuální. Někdy jsou cykly stejné, jindy se výrazně promění. Mohou se zpravidelnit, někomu prodloužit či zkrátit atd. Často se stává, že pokud žena kojí, může mít kratší druhou fázi cyklu. Při kojení to příliš nevadí, ale pokud by si přála druhé děťátko, mohl by to být důvod, proč se další těhotenství nedaří nebo proč dojde ke spontánnímu potratu. Je tedy potřeba buď přestat kojit (což nedoporučuji) nebo počkat, až se dítě odstaví samo a další těhotenství o nějaký čas odsunout. Někdy také pomáhá doplnit vitamíny a tělo podpořit doplňky stravy – více najdete v článku o druhé neboli luteální fázi.
Luteální neboli druhá fáze menstruačního cyklu: Jak zjistit její délku a jak ovlivňuje ženské zdraví? Přečíst článek >>
Může se to stát, zejména u delšího kojení, třeba u žen, které kojí tři, čtyři roky a víc. Není se čeho bát. Mám zkušenost, že dříve či později se cykly vrátí. Pokud by to trvalo déle než pár měsíců, doporučuji tělo podpořit bylinami nebo čínskou medicínou.
Pokud se chcete po porodu ve své plodnosti dobře orientovat, nejlepší je začít se sledovat, nebo nastudovat celou Symptotermální metodu již před těhotenstvím či porodem. Po porodu pak bude jednodušší rozpoznat blížící se ovulaci a plodné období.
Naučte se Symptotermální metodu na živém semináři nebo z pohodlí domova díky online kurzům a e-booku.