Co s plodnými dny, když nechceme dítě? Vyzkoušejte Symptotermální metodu

plodné-dny
plodné-dny

Díky Symptotermální metodě mají ženy a páry možnost si spolehlivě určit plodné a neplodné období.

Metoda se dá využít jako spolehlivá forma antikoncepce, při plánovaném početí nebo pro zjištění, zda jsou cykly zdravé.

Jak funguje Symptotermální metoda?
Metoda je založena na sledování tělesných symptomů a měření bazální teploty. Všímáme si děložního sekretu a během měsíce si po probuzení změříme vnitřní (bazální) teplotu (měří se jen v plodném období tedy asi 10× za cyklus, neměří se po celý cyklus). Vše si zapisujeme do záznamového kalendáře a v průběhu měsíce záznam vyhodnocujeme.

Milování bez obav během neplodných dnů

Pokud se pár rozhodne Symptotermální metodu používat jako antikoncepci, v neplodných dnech se mohou bez obav milovat plně, bez dalších antikoncepčních pomůcek nebo přerušení. Pro mnoho párů je to jeden z hlavních benefitů této metody.

Co ale v plodných dnech, pokud neplánujeme počít děťátko?

Bariérová antikoncepce – chcete ušetřit?

V plodných dnech se dají využít bariérové antikoncepční metody a ideálně jejich kombinace. V nabídce bariérové antikoncepce máme kondom, pesar, ženský kondom, spermicidní gely chemické či přírodní a nemohu nezmínit také přerušovanou soulož, která, ač je obecně považována za nespolehlivou, je stále velmi využívaným nástrojem antikoncepce.

Díky Symptotermální metodě se omezuje využití bariérové antikoncepce jen na plodné období, což je zpravidla v cyklu asi deset dnů. To přináší jak finanční úlevu, protože se ušetří za nákup bariérových pomůcek – zejména u kondomů a spermicidních gelů, tak úlevu psychickou, protože je v cyklu dostatek dnů, kdy není třeba na antikoncepci myslet.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Abstinence – je to vůbec možné?

Některé páry se rozhodují v plodném období, pokud nechtějí dítě, pro sexuální abstinenci. Pro někoho je tato představa nepřijatelná, ale je třeba vědět, že jsou páry, kterým tento přístup vyhovuje. Z pudového hlediska má mnoho lidí zvýšené libido právě v plodných dnech. Je to jednoduché, příroda chce, abychom se rozmnožovali. Dopomáhají tomu hormony i fyziologie ženy.

U mnoho párů se tedy sexualita přenáší primárně do plodných dnů a v neplodných dnech, kdy není z pudového hlediska k sexu důvod a někdy ani chuť, se sex neprovozuje. To je ale velká škoda. Protože milování v neplodných dnech má úplně jinou energii a přínosy, které lidé často ani nepoznají, protože následují pouze své pudové dispozice.

Pokud se pár vědomě rozhodne abstinovat v plodných dnech, jejich libido se přenáší na dny neplodné. Má to výhodu, v těchto dnech si mohou užívat milování plně, bez obav a bez přerušení. Předehra a naladění může vyžadovat delší čas. Což nemusí nutně znamenat nevýhodu, ale naopak je to benefit, zejména pro ženy, protože ty obecně potřebují delší čas k tomu, aby se jim milování skutečně líbilo a mohly ho prožít orgasmicky. Pokud se pohlavní styk přesune na neplodné období, páry pak nemají tak velkou potřebu se milovat v plodných dnech, protože jsou jejich potřeby naplněné.

Co když nám bariérová antikoncepce nevyhovuje a abstinenci si nedovedeme přestavit?

Vyzkoušejte tantrické milování

Díky tantrickému milování zažijete změnu vnímání sexuality. Obecně se lidé totiž domnívají, že milování = pohlavní styk. Naštěstí i k nám přichází nauky o sexualitě, které nás osvobozuje od těchto mýtů.

Sex lidé provozují zejména proto, že jim přináší příjemné pocity, uvolnění, radost, pocit blízkosti, lásky, orgasmické stavy a potěšení. Je třeba vědět, že abychom takové pocity zažívaly, není k tomu pohlavní styk nezbytně nutný a dokonce ani ejakulace, což je pro mnoho lidí nepředstavitelné. Ti, kteří tyto přístupy už vyzkoušeli, ale vědí, o čem mluvím.

Je skvělé si uvědomit, že milování nezačíná pohlavním stykem, ale už tím, že partnera/partnerku vnímáme, vidíme, že se sebe dotýkáme. Taková dlouhá masáž je pro mnoho lidí orgasmičtější než samotný pohlavní styk. A ve chvíli, kdy se naučíte tantrickou masáž, při které dochází ke všem těm výše zmíněným libím pocitům, už to možná nebudete chtít jinak.

Nové přístupy k sexualitě (tantra, tao) přináší nejen nové prožitky v soužití dvou lidí, ale také vyhání ze vztahu nudu a stereotyp, což jsou dva nejčastější zabijáci partnerských vztahů. Pokud si dopřáváte, právě třeba v  plodném období, čas na zkoušení nových sexuální praktik, může to velmi obohatit váš vztah.

Kde se můžu Symptotermální metodu naučit?
Mnoho informací najdete na internetu, ovšem ne vždy jsou kompletní. Pokud opravdu chcete metodu používat v praxi, vyplatí se ji dobře naučit. Pro ty, které se dobře učí poslechem, doporučujeme online kurz Vědomá sexualita a přirozená antikoncepce, kde se Symtotermální metodu perfektně naučíte. Psanou verzí je pak e-book Symptotermální metoda v praxi.

Tantra nabízí hned několik možnosti, jak si dopřávat potěšení bez obav z nechtěného početí. Ať už je to výše zmíněná celotělová tantrická masáž, tak to může být masáž Joni či Lingamu (ženské a mužské pohlavní orgány), orální milování či sebepotěšení v páru. Všechny tyto přístupy jsou pro mnoho lidí velmi příjemné, orgasmické a ve své podstatě bezpečné.

Antikoncepci vybírejte vždy podle svého uvážení

Někdy se setkávám s názorem, že Symptotermální metoda není nástrojem antikoncepce, protože nenabízí možnosti, jak se chránit v plodných dnech. Je tedy důležité toto téma otevírat a pojmenovávat, aby si každý pár mohl zvolit takový přístup, který je pro jejich vztah nejlepší.

Více informací se můžete dozvědět také na: