Jednu z prvních informací, která zajímá čerstvě těhotnou ženu je, kdy nejpravděpodobně přivede své dítě na svět. Pro pochopení celého problému musíme porozumět tomu, jak se běžným způsobem počítá termín porodu a proč tento způsob nesedí na všechny ženy.
Termín porodu se nejčastěji počítá podle 1. dne poslední menstruace, k tomu se poté přičte 280 dnů. Druhou variantou je to, že se k datu začátku poslední menstruace připočte 7 dní a odečtou se tři měsíce. Tím vyjde den a měsíc platný pro následující rok.
Na internetu existuje nespočet kalkulaček, které vypočítávájí termín porodu, po zadání 1. dne poslední menstruace.
Je to jednoduché. Tyto vzorce platí pouze pro ženy, které mají 28denní pravidelné cykly. My ale víme, že pokud nespadáme do „ideální škatulky“ (tedy ženy s pravidelnými 28 denními cykly), výpočet pravděpodobně nebude sedět. A jiná alternativa výpočtu termínu porodu nám nabídnuta není. To může, zejména ženám s dlouhými cykly, způsobit komplikace kolem porodu.
Některé ženy v očekávání jsou totiž s blížícím se termínem tlačeny k různým zákrokům, vyšetřením či k vyvolání porodu, přestože mají na porod v podstatě ještě hodně času.
Každá jsme jiná, i každé těhotenství může být jiné, zejména díky individualitě dítěte, ale i různým dalším podmínkám.
Je důležité vědět, že i když těhotenství trvá nejčastěji kolem 40 týdnů, žena může být připravená porodit už v 37. týdnu a počítá se to za donošené těhotenství. Klidně však může rodit až po ukončeném 44. týdnu a bude to v pořádku (u nás se často nečeká déle než 42. týden, protože už po 40. týdnu se těhotenství považuje za přenášené, v některých západních zemích se za přenášené počítá těhotenství až po ukončeném 42. týdnu).
Pokud tedy bereme v potaz jen těhotenství, které se pokládá za donošené, máme i měsíc a půl rozptyl. Určit tedy nejpravděpodobnější termín porodu není tak jednoduché.
Na začátku těhotenství je také možné využít ultrazvukové vyšetření, které dokáže poměrně přesně určit stáří plodu. Ale i zde je třeba počítat s tím, že datum rozhodně není stoprocentní. A hlavně! Je třeba vyšetření udělat do 8. týdne těhotenství, později je již třeba počítat s růstovou individualitou každého dítěte.
Jak už jsem uváděla, klasické výpočty počítají pouze s tím, že žena má pravidelné cykly a ovuluje kolem 14. dne v měsíci.
Zde mají opět výhodu ty ženy, které se sledují Symptotermální metodou. Žena totiž může v cyklu otěhotnět jedině v období ovulace. Běžně se předpokládá, že ovulace probíhá kolem 14. dne cyklu, a skutečně u mnoha žen to tak je. Na druhou stranu je mnoho těch, které mají ovulaci dříve či výrazně později.
Ty, které mají kratší cykly, budou mít pravděpodobně i ovulaci dříve než 14. den. A ženy, které mají naopak cykly dlouhé, budou ovulovat mnohem později.
Ovulace totiž probíhá asi 14 dnů před další menstruací. Pokud má žena 40denní cykly, ovuluje pravděpodobně kolem 26. dne cyklu a to už je dost výrazný rozdíl, oproti předpokládanému výpočtu.
Žena, která zná své cykly a sleduje se Symptotermální metodou, si může tedy mnohem přesněji vypočítat termín porodu. Rozdíl oproti klasickému výpočtu může být zásadní.
Stačí znát datum 1. dne vzestupu tělesné bazální teploty (BTT) v cyklu, kdy došlo k početí. Od tohoto data je třeba odečíst 7 dní, odečíst 3 měsíce a přičíst 1 rok.
Takto vypočítaný termín porodu, je mnohem přesnější než obecné výpočty a dokonce než ultrazvukové vyšetření po 8. týdnu.
Setkávám se však s tím, že někdy lékaři nejsou ochotni přijmout jiný pravděpodobný výpočet. U žen, které mají dlouhé cykly a výpočet je zásadně odlišný, se doporučuje v ordinaci nahlásit tzv. Korigované poslední měsíčky. S nahlášeným datem budou v ordinaci spokojeni a při tom bude termín určen přesněji a s ohledem na individualitu ženy.
Tip pro vás: Jak najít gynekologa/gynekoložku, který vás podporuje a respektuje? >>> Přečíst článek
Od 1. dne vzestupu BTT se odečte koeficient 14 a tento termín se uvádí jako den začátku poslední menstruace. Výpočet lékaře pak bude odpovídat tomu podle STM a všichni budou spokojeni.
Ženám, které touží po dětátku, bych doporučila se Symptotermální metodu naučit a hlavně ji ve svém životě využívat. Budou mít tak přehled o svém cyklu, budou vědět, kdy ovulují, zda jsou cykly zdravé, poznají případné těhotenství a v neposlední řadě si dokážou určit pravděpodobný termín porodu.
Naučte se Symptotermální metodu na živém semináři nebo z pohodlí domova díky online kurzům a e-booku.