Jak pečovat o své partnerství a být stále zamilovaní? Podívejte se na nový online seminář Vědomé partnerství.

Menstruace bez vložek a tampónů? Ano!

Už od jara mám problém. Přestává mi vyhovovat můj milovaný, vždy a všude opěvovaný menstruační kalíšek. Co se to s mým tělem děje? Vzpomínám si, že podobně reagovalo, když se rozhodlo, že tampony už nikdy více. Prostě mi jen představa, že si tampon zavedu, nedělala dobře.

Nakoupila jsem látkové vložky a kalíšky a byla nadšená. A najednou opět stejné pocity. Když zavedu kalíšek, zejména první dny menstruace, tělo se okamžitě brání. Zkouším přírodní menstruační houbičku a je to ještě horší…. Co teď?

No, přece svobodná menstruace!

Jedna paní povídala, že ženy v Číně nepoužívají žádné menstruační pomůcky, protože mají tak vytrénované pánevní dno, že dokážou krev zadržet a pustit až potřebují.

No jo, ženy v Číně…!

Střih…ocitám se na týdenním pobytu v přírodě. Nádherná čistá příroda, všichni spokojení a šťastní a tělo vnímá, že se může konečně důkladně očistit. Spouští proces čištění ze všech stran! Mimo jiné i menstruace přichází o několik dní dříve. To jsem nečekala! Co teď? Jak si poradit v přírodě?

Dlouhá sukně, potok na dosah, pomalé tempo a najednou to nějak jde. Jak to, že jsem nepotřebovala dva dny menstruační pomůcky? Jak to to tělo dokázalo? No, to asi, že jsem byla v přírodě…

Střih…léto 2015. „Víš o tom, že Veronika Vojáčková vydala knihu, přeloženou z němčiny: Bolestivé měsíčky, sbohem? Je to o svobodné menstruaci, kdy ženy nemusí používat žádné menstruační pomůcky,“ Sděluje mi jedna klientka a mě to okamžitě zaujme.

První zkušenosti

Ještě než si objednám knihu od Veroniky, mám první možnost začít zkoušet. No…je to každopádně nezvyk. Až si přečtu „návod“, jak na to, třeba to bude lepší. A opravdu, knihu přečtu za jedno odpoledne a už se těším na praktikování.

Postupuji dle návodu. Tedy nejlepším pomocníkem je toaletní papír. Jelikož se mi nechce řešit praní spodního prádla, volím tenkou látkovou vložku a na ni vkládám toaletní papír. Jelikož se mi nechce řešit praní látkových vložek, úkol zní jasně: za menstruaci použít co nejméně látkových vložek 🙂

A jde se zkoušet. Někdy jsem nadšená, někdy je to horší, ale čím více praktikuji, to horší odpadá a nadšení přibývá. Ze začátku poměrně často střídám volnou menstruaci s kalíškem. Byly situace, kdy jsem si nebyla jistá a měla obavu, že to s volnou menstruací nezvládnu. Ale mám za sebou 10 svobodných menstruací (edit – dnes už několik let praktikování 🙂 a začínám se opravdu radovat.

Dvě poslední menstruace jsem zvládla jen se dvěma látkovými vložkami. A cítím se stále jistější, troufám si zvládat situace, které bych dříve ani nezkoušela. Mám za sebou celodenní seminář, cvičení jógy, dlouhou zahraniční cestu, celodenní výlet, běžný domácí provoz a mnoho další situací. A ono to jde.

Jak to funguje?

Ženský děložní čípek v kombinaci s krčkem děložním, má schopnost zadržovat určité množství menstruační krve. Podobně jako močový měchýř a svěrače při vylučování. Pokud se krev nahromadí a čípek už ji neudrží, pustí ji. A to je moment, kdy žena, pokud je k sobě vnímavá a tento signál zachytí, ví, že je potřeba jít na toaletu. Svěrače mohou pomoci, aby byl dostatečný čas na toaletu dorazit. Ale není to o zadržování či stahování pánevního dna, to bychom si z dlouhodobého hlediska spíš ublížily.

A světe div se, ono to jde opravdu cítit. Prostě když musím na malou tak musím, když musím na velkou, tak jdu a když je potřeba vyprázdnit děložní čípek, tak jdu. Osobně mám i velmi dobrou zkušenost s nocí. Zatím se mi nestalo, že by byla nehoda. Jen jednou mě probudil sen, že musím na toaletu a opravdu už bylo potřeba. Jinak noci zvládám v plném spánku až do rána, kdy první cesta na toaletu je jasná 🙂

Je to jako u dětí, když se učí odplenkovávat. Nejprve cítí, když už to teče, pak to vypilují a už cítí vteřinku před tím než se močení spustí a časem prostě cítí, že se jim chce na malou. Se svobodnou mensturací je to úplně stejné.

Necvičím pravidelně pánevní dno – i když jsem se naučila ho vnímat, mám za sebou tři vaginální porody a inkontinence není slovo, které bych vůbec neznala, naopak. Přesto je svobodná menstruace i pro mne funkční možností.

Co mě na tom baví nejvíce?

  • Přestávám být závislá na hygienických pomůckách
  • Šetřím přírodu
  • Nic mě to nestojí
  • Zkouším možnosti svého těla

A hlavně! Je to úžasná možnost, jak se v čase menstruace skvěle trénovat na to, jak být plně ve svém středu. Východní filozofie tvrdí, že náš střed, náš duch, sídlí v pánvi. Abychom si byli vědomí sebe samých, je potřeba být plně ve svém středu. A volná menstruace, je úžasné zenové cvičení, jak tohoto stavu dosáhnout. Totiž ve chvíli, kdy ztratíte kontakt se svým středem, může se stát, že máte problém! A to si člověk rozmyslí 🙂

Jde také krásné vidět, jak jednoduše se necháme ze svého středu vykolejit. Ve chvíli kdy jsem doma, mám svůj prostor, je to celkem jednoduché. Ale jakmile vyrážím někam ven, musím se mnohem více soustředit a je i komplikovanější najít včas toaletu, pokud tělo zavelí, že musí. Na druhou stranu, je to řešitelné. A hlavně, vždy mám jako případnou pojistku látkovou nepropustnou vložku. Toaletní papír vkládám, protože kapička se vždy najde, ale tu toaletní papír krásně zvládá a vložka pod ním zůstává čistá.

Ano, jsem nadšená. Je to další možnost, jak ještě lépe poznat a vnímat své tělo.

Zkušenosti jiných žen?

Jsou různé. Od naprostého zavržení až po naprosté nadšení. Naštěstí jsou na Facebooku skupiny, kde své pocity můžete sdílet. Např. skupina Volná menstruace či skupina Moje měsíčky.

Není na světě člověk ten, který by se zavděčil lidem všem a to bezesporu platí i o způsobu, jak prožívat menstruaci. Ale pokud rády zkoušíte možnosti svého těla, jako já, rády se stáváte nezávislé na produktech naší západní civilizace, můžete to zkusit a klidně se i podělit o vaše zkušenosti na info@prirozenaantikoncepce.cz