O ženském zdraví, neplodnosti a cykličnosti: Rozhovor s terapeutkou čínské medicíny Táňou Marešovou

Paní Táňu Marešovou, terapeutku tradiční čínské medicíny, jsem měla tu čest poznat v roce 2018 skrze příběh jedné mé klientky – lékařky, která ušla dlouhou cestu k vysněnému dítěti. Od té doby jsem ji doporučovala dalším ženám, kterým se početí nedařilo. V loňském roce jsem se rozhodla paní Táňu oslovit i já, protože jsem sama řešila zdravotní problémy – chudokrevnost. 

Přestože jsme se potkaly prvně, naše osobní setkání bylo jako potkat někoho blízkého po mnoha letech. Bylo mi hned jasné, že tuto výjimečnou, moudrou, zkušenou a velmi inteligentní ženu chci představit i vám. 

Paní Táňo, zajímalo by mne, jaká byla Vaše cesta k čínské medicíně a co bylo hlavním impulsem toho, že jste ji začala studovat a posléze i pomáhat druhým? 

Před dvaceti lety, tedy když udeřila čtyřicítka, jsem si uvědomila, že se celý svůj život pořád přizpůsobuji okolí – rodičům, abych měla dobré vzdělání (vystudovala jsem úspěšně germanistiku a rusistiku), v manželství, abych byla dokonalou manželkou, láskyplnou matkou, perfektně zvládla práci v prestižní jazykovce, abych všem vytvořila skvělé zázemí… a najednou jsem se v koloběhu každodenních stereotypů nějak sama ztratila. Přestala jsem vnímat svoje vnitřní já, vlastní potřeby, nic jsem nevyzařovala a stala jsem se šedou, tlustou, nenápadnou, hodnou myší. Vnitřní nespokojenost se odrážela samozřejmě i v mém okolí, byla jsem protivná na děti, na muže, v práci. Nic mne netěšilo. A také začaly zdravotní problémy – tu záda, tu deprese, k tomu konflikty s manželem, nesoulad v práci.

Pochopila jsem, že pokud neudělám nějakou vnitřní změnu, přijdu o všechno, o milovanou rodinu, přátele, práci. Celý svět se mi zhroutil. Ale naštěstí moje vnitřní já pochopilo, že jediná cesta ven ze situace je vlastně cesta dovnitř. Chvíli mi trvalo, než jsem se našla, nejprve jsem se totiž vrhla na studium grafologie, potom na studium psychoterapie, na masáže, meditaci. A nakonec přišlo to pravé, seznámila jsem se s korejskou lékařkou čínské medicíny a začaly jsme spolupracovat. Pochopila jsem, že to je moje cesta, a tak jsem se přihlásila na čtyřleté studium akupunktury a tradiční čínské medicíny (TČM) v Praze při Tianjin University of Chinese medicine, Čína. A jak to bývá, životní zkoušky a lekce nedaly na sebe dlouho čekat, začala jsem léčit a pomáhat nejdřív v rodině, potom se na mne obracelo víc a víc známých a, jak se říká, úspěch začátečníka je velkou motivací pracovat na sebezdokonalování.  A tak se tradiční čínská medicína stala mojí velkou láskou.   

Vím, že se v současnosti primárně věnujete ženám – párům, kteří touží po děťátku a z nějakého důvodu se jim početí nedaří. Dalo by se obecně říci, co je nejčastější příčinou těchto problémů? 

Ano, máte pravdu. Dnešní doba klade na každého z nás velké nároky, abychom se v životě uplatnili, a tak se plánování potomka přesouvá do zralejšího věku jak u žen, tak i mužů. Také jsme přestali být trpěliví a chceme všechno rychle a hned. Když to nejde, máme pocit, že chemie nebo umělé oplodnění jsou tou nejschůdnější cestou. A to nemůžu opomenout, že předtím řada žen bere dlouhodobě antikoncepci, protože teď otěhotnění není na programu dne. A tak ženské tělo jaksi zapomene na svoji vlastní hormonální produkci, na svoji podstatnou životní funkci – mít dítě, být matkou. A po několikaměsíčních neúspěšných pokusech otěhotnět se dvojice obrátí na školní medicínu, projdou řadou vyšetření a dost často je jim záhy doporučena cesta asistované reprodukce. Mezitím řada z nich, hlavně žen, prochází obdobím obrovského stresu, napětí, neštěstí a vnitřního zklamání, že se jim nedaří mít děťátko. A tady vidím obrovský přínos terapie, kterou nabízí komplexní přístup východní medicíny. A když se nám podaří díky TČM „zplodit“ dítě i u  tzv. „odepsaných“ dvojic a vidět to bezmezné štěstí rodičů, motivuje mne to pokračovat v práci dál a dál.  

Zaujalo mne, že ke své praxi také využíváte Symptotermální metodu. V čem Vám pomáhá, co díky ní můžete o cyklu ženy zjistit a jak jste se k metodě dostala? 

Tradiční čínská medicína, která je stará několik tisíciletí, vychází z obrovských pozorovacích, empirických zkušeností dávných lékařů. Při určování rovnováhy a stability u jednotlivých ženských hormonů se používá metoda měření teploty pod jazykem každé ráno hned po probuzení (tehdy se jin mění na jangovou energii). Klientka si zapisuje do kalendáře teploty a díky tomu lehce zjistím případnou nerovnováhu v jejím měsíčním cyklu, stav hormonů, ovulaci, teplotní stav v děloze a podobně. Souběžně s teplotami se dotazuji na vaginální sekret, který se v průběhu měsíční fáze mění od lepivého, neulpívajícího, přes relativní suchost až k průhlednému, kluzkému, vaječnému bílku podobnému sekretu v čase ovulace. A samozřejmě se současně řeší všechny patologie, které v dané oblasti mohou vznikat a mohou být jednou z příčin neplodnosti. Je to skvělá metoda.

Je nezbytné, pokud se řeší neplodnost páru, aby se terapie účastnili i muži? Jak obecně muži nesou situaci, kdy s ženou touží po děťátku, ale početí se nedaří? 

Před pár lety se otázka problémů s otěhotněním týkala především žen, muži jaksi nechtěli připustit, že by snad problém mohl být na jejich straně, a měli pocit, že se jich moc netýká ani zdravotní problém partnerky. A tak k nám na terapie docházely převážně ženy, často psychicky a emočně hodně zraněné, protože cítily, že mají malou podporu a citové porozumění ze strany mužského protějšku. S enormním rozvojem digitálních technologií, sedavým zaměstnáním u počítačů, se bohužel u mužů rapidně zhoršila kvalita a množství spermií. Začalo k nám tedy docházet více dvojic a začala se řešit plodnost jako věc obou partnerů, protože každé zlepšení i u zdravého partnera zvýší pravděpodobnost otěhotnění. A najednou jsem měla pocit, že se uzavřelo více manželství, muži porozuměli cyklické ženě, tomu, proč se z andělského stvoření před menstruací stane nesnesitelná baba. Také došlo k většímu citovému propojení dvojic a hledání cesty ve společném programu.

Protože mnoho lidí ani netuší, jak probíhá vyšetření u terapeuta čínské medicíny a následná péče, můžete nám to přiblížit? Co klienta/tku čeká, pokud se k Vám objedná? 

Úvodní diagnostika a konzultace TČM se liší od návštěvy u klasického lékaře. Vstupní diagnostické vyšetření trvá cca 60 minut. Během této doby zjistím na základě holistického přístupu kořeny klientovy disharmonie. Úvodní diagnostika zahrnuje ústní pohovor (formou principu 10 otázek TČM), odebrání kvality pulsu pohmatem (toto vyšetření nemá nic společného s měřením pulzu a krevního tlaku, který používá školní medicína) a vyšetření jazyka (terapeut hodnotí jazyk pohledem). Velký důraz je při rozhovoru kladen na klientovu dietetiku.

Na rozdíl od většiny jiných pracovišť TČM hned při první návštěvě zařazujeme celkovou harmonizaci organismu meridiánovými masážemi, baňkováním tzv. zádových shu bodů a další aktivací akupunkturních bodů. V naší ordinaci spolupracuji se svým synem Matějem, který je, kromě západního vzdělání, vyškoleným tuina masérem a hlavně mým velkým pomocníkem. Po masáži následuje doporučení ohledně stravovacích návyků, denního režimu, probere se u žen tzv. cyklická žena a zvolí se další postup terapie, četnost návštěv, celkový plán terapie a navrhne se vhodná bylinná léčba. Velký důraz kladu na psychoterapii a mentální doporučení.

Vím, že se díky Vaší podpoře a péči mohlo narodit už mnoho dětí, ale také vím, že práce terapeuta TČM je náročná a je třeba se celoživotně neustále vzdělávat. Jsou fotky, které vám po porodu zasílají maminky či rodiče s poděkováním, tím hlavním motorem, který Vám pomáhá jít stále dál, nebo je v tom ještě něco jiného? 

Každá klientka je pro mne velkou výzvou a hledáním cesty, jak těmto ženám pomoci. Většinou navážeme důvěrný osobní a přátelský vztah, takže není divu, že každé jejich děťátko je i mým dítkem. To, jak společně sdílíme tuto velikou radost, a také album fotek, krásné dopisy a další osobní setkání, je velkou motivací pro moji práci. 

Přišlo mi zajímavé, že nyní žijete na samotě, na krásném místě, které se nazývá Smrčí pod Vaječníkem u Dobříše. Máte pocit, že Vás i toto místo podporuje ve Vaší práci? 

Máte pravdu, nyní žiji a pracuji v nádherném údolí, které je obklopené lesy, loukami, pod kopcem s krásným zeměpisným názvem Vaječník. Toto prostředí opravdu pomáhá zklidnit klientky, zastavit se a navodit léčivou atmosféru, úplně jinou, než tomu bylo dříve v pražské ordinaci.

V červnu 2021 budete mít pro ženy v naší Čarokrásné chaloupce ve Hvozdnici celodenní vzdělávací seminář, jak pečovat o ženské zdraví od menarche k menopauze. Čím myslíte, že mohou být informace, které budete sdílet, pro ženy důležité? Měly bychom se vzdělávat v této oblasti nebo se spíš svěřit do péče odborníků? 

Ve svých seminářích se snažím probudit u každé z žen všímavost k sobě samé, představit jim jednotlivá cyklická období v průběhu života z pohledu 5 fází, jak to vidí tradiční čínská medicína. Různá životní období s sebou přinášejí různé výhody, ale i nevýhody, a je dobré znát, co v kterém období fyzickému a psychickému tělu prospívá. Také vnímat sebe v čase nástupu menstruace, sexuálního zrání, těhotenství, porodu, kojení, vysychání menstruačního cyklu. Snažím se také, aby ženy na semináři získaly užitečné tipy a rady, jak žít spokojenější život díky respektování proměnlivosti ženy v měsíčním cyklu. 

Protože jsem především praktik TČM, seznamuji ženy s řešením různých zdravotních nerovnováh častých u žen, jako jsou například kvasinkové infekce, menstruační dysfunkce (amenorea, dysmenorea), cysty, záněty, syndrom polycystických ovárií, fibrocystické nemoci prsou, endometrióza, potraty, nespavost, deprese, bolesti zad a mnoho dalšího. Díky mé terapeutické praxi jsou semináře spíš praktické, ne pouhé předávání teoretických poznatků. Seznamuji klientky s vhodnou dietetikou, představím systém čínské fytoterapie, tok energie Qi v akupunkturních drahách a mnoho dalšího.

Na seminářích je se mnou často Matěj, který dle přání žen provádí meridiánovou masáž. A vězte, čím více poznatků a informací mají ženy o fungování vlastního těla, tím jsou svobodnější a vědomé.

Co byste na závěr doporučila ženám, maminkám dcer, dospívajícím slečnám nebo zralým ženám po přechodu? Je něco, co byste nám ženám obecně doporučila? Co by mohlo podpořit naše zdraví a ženskost? 

Dnes žijeme v jiné době než naše maminky a babičky. Role ženy a muže nejsou až tak moc rozdílné. Ženy chodí do zaměstnání, často pracují na manažerských pozicích a podílejí se významně na příjmech rodiny, muži se zase běžně starají o chod domácnosti. To je v pořádku. Ale příroda ne náhodou stvořila dvě specifická pohlaví, dle TČM jinovou a jangovou součást člověka. Navíc dnes žijeme spíše v maskulinním světě, který se orientuje na výkon, úspěch (hlavně ten finanční) a přemíru konzumu. A tak se my ženy stáváme organizačně schopnými, výkonnými, samostatnými a dáváme světu kolem sebe najevo, že všechno zvládneme. A najednou jsme přetížené, citově neuspokojené, máme oslabené tělo, objeví se zdravotní problémy, cyklická proměnlivost, a přitom náš protějšek očekává ze své mužské podstaty vedle sebe úplně jinou ženu – krásnou, zdravou, něžnou, pečující, příjemnou, prostě dokonalou a všeobjímající od rána do večera, od jara do zimy. 

Takže milé ženy – buďte šťastny, že tělem i duší můžete být ženou a nestyďte se svému protějšku říct nevím, neumím, nezvládnu. Vězte, že muži nemají telepatické schopnosti, aby vycítili, co vlastně chcete. Protože muži sice chtějí mít vedle sebe energickou bytost, která si ale svoji ženskost uvědomuje, umí ukázat svoji citlivost, lásku a radost ze života. Muži nepotřebují ženu, která se věčně někam honí, bojuje tvrdě o své místo na slunci a je z toho potom celá vyčerpaná. Není potřeba bojovat a jít proti sobě, stačí prostě jen být ženou.

S láskou Vaše Táňa

PhDr. Tatjana Marešová, www.alternativtao.cz

Naučte se, jak jít východní cestou ke zdraví

Pozvánka na celodenní vzdělávací seminář

Na workshopu Cykly v životě ženy z pohledu tradiční čínské medicíny se dozvíte

  • jak jít cestou od Šípkové princezny k Nebeské bohyni
  • jak být zdravá ve všech fázích cyklu i života 
  • dietetika podle pěti elementů
  • diagnostika a terapie ženských nemocí včetně náročné PMS
  • jak TČM pomáhá, když toužím po dítěti
  • disharmonii v toku energie qi a o energii v meridiánech