Mýty a omyly o přirozené antikoncepci

V naší společnosti je mnoho žen, které nechtějí užívat hormonální antikoncepci, ať už z důvodu zdravotního, psychického, emočního, morálního či ekologického, ale bojí se ji vysadit, jen proto, že mají pocit, že neexistuje stejně bezpečná varianta.

Existuje ale vysoce účinná, bezpečná a spolehlivá antikoncepce, která nenarušuje zdraví a její spolehlivost je srovnatelná s hormonální pilulkou. Pokud se o ní mluví, koluje o ní mnoho mýtů a pověr. Je několik možností tzv. přirozené antikoncepce, ale jen jedna je nejúčinnější a nejspolehlivější. A to Symptotermální metoda.

Jaké kolují mýty o přirozené antikoncepci?

1. Je nespolehlivá

Obecně se uvádí, že přirozená antikoncepce nemůže být tak spolehlivá jako hormonální. Ale toto je opravdu pověra. Stačí, když si najdete na wikipedii spolehlivost antikoncepce, která vychází z knihy Technologie kontracepce 19. vydání, což je „zlatý standart“ informací o spolehlivosti antikoncepčních metod. Symptotermální metoda je zde uvedena jako vysoce spolehlivá (99,6%), tedy srovnatelná se spolehlivostí hormonální pilulky, ale bez nežádoucích vedlejších účinků.

2. Je komplikovaná

Pokud užíváme hormonální pilulku, musíme si 21 dnů každý den ve stejnou dobu vzpomenout, že je potřeba si pilulku vzít. U Symptotermální metody si jen asi 10 dnů v cyklu změříme ráno po probuzení teplotu a přes den si na toaletě všimneme, jak vypadá náš cervikální hlen, a informace si zapíšeme. To nám nezabere ani tolik času jako to čištění zubů. Ale chápu, že ve chvíli, kdy do života zavádíme něco nového, co jsme nikdy nedělali, můžeme narazit na svoji neochotu a rezistenci ke změně stereotypů. V tu chvíli doporučuji sednout si a napsat všechny výhody, které by mohla metoda a sebepoznání do budoucna přinést a tímto se nechat motivovat ve slabších chvilkách.

S tímto názorem se setkávám i u zastánců různých forem přirozené antikoncepce. Myslím, že tento názor zastávají proto, že Symptotermální metodu v podstatě nikdy nezkusili. Je to, jako bychom se chtěli naučit řídit auto a vzdali to jen proto, že se budeme muset o autě a řízení naučit spoustu nových informací. U Symptotermální metody se neučíme nic o žádném přístroji, nemusíme si číst návody k použití, ale potřebujeme lépe pochopit, jak funguje naše plodnost a čeho si máme všímat a jak záznamy o sobě vyhodnocovat, abychom mohli metodu bezpečně používat. Pro někoho, kdo není zvyklí si svého těla všímat, něco si o sobě psát, to může být náročné. Ale zuby si většinou dokážeme jednou až dvakrát denně vyčistit, tak proč bychom si nedokázaly asi 10 – 12 dnů v cyklu všímat, jak s námi komunikuje naše tělo skrze děložní hlen a bazální teplotu?

3. Na tuto metodu musím být pečlivá

U Symptotermální metody mi vyhovuje, že není potřeba dělat nic pravidelně. Změřit si pár dní v cyklu teplotu zvládnu, občas zapomenu, ale zatím se mi nestalo, že by to zásadně vadilo. A všímat si svého těla, jak ke mně komunikuje, se učím a baví mě to stále víc. Žena opravdu nemusí být pečlivá. Ale je potřeba, aby cítila, že tato metoda je pro ni to pravé. Pokud tento pocit nemá, asi ji brzy motivace opustí.

Některé ženy mají pocit, že pokud nejsou pečlivé, nemohou Symptotermální metodu využívat, protože si nedovedou pravidelně něco zaznamenávat. Můžu říct, že osobně nejsem pečlivá ani trochu. Přemýšlela jsem, co v životě dělám opravdu pravidelně, každý den a nic jsem nenašla. Vše dělám dle toho, jak mám zrovna chuť a jaké mám ten den možnosti. Nesnáším stereotypy a představa, že bych něco musela dělat pravidelně, mě děsí. Nedokázala jsem pravidelně brát ani hormonální pilulky, neustále jsem zapomínala, když jsem používala kontaktní čočky, zapomínala jsem si pouzdro a pak to vždy komplikovaně řešila atd.

4. Musím mít pravidelné cykly

Není potřeba mít pravidelné cykly. Naopak, právě ženám, které mají nepravidelné cykly, tato metoda přinese klid, že je vše v pořádku, když si každý měsíc potvrdí, že opravdu ovulují, i když je délka cyklu pokaždé jiná. Pokud si žena začne měřit teplotu druhý den po nástupu hlenového příznaku (stačí pocit vlhka) a končí se sledováním po potvrzení vzestupu teploty, bude pravděpodobně probíhat vše, jako u žen, které mají cykly pravidelné.

5. Musím mít pravidelný režim vstávání

Je mnoho žen, které nemají pravidelný spánek, stávají různě, a přesto jsou spokojenými uživatelkami této metody.

Je pravda, že je ideální pokud žena stává přibližně ve stejný čas a může si teplotu změřit. Ale pokud se tak neděje, teplotu si změří v jiný čas, informaci si zapíše a počítá s tím při vyhodnocení. Měří se ranní bazální klidová teplota, tzn. ideálně je, když nějakou dobu před měření spíme nebo alespoň ležíme či odpočíváme. Pokud potřebujeme před měřením na toaletu, po návrtu si na chvíli lehneme a pak teplotu změříme. Pokud se ženě mění služby, pracuje na směny i tak je možné Symptotermální metodu využívat. Je dobré si zaznamenávat informace o čase a při prvních vyhodnoceních kontaktovat poradce.

6. Nemůžu se milovat kdykoliv mám na milování chuť

Setkávám se s názorem, že určit plodné a neplodné období není žádná forma antikoncepce, protože nám to nezabrání se v plodném období milovat. To je sice pravda, ale je velký rozdíl jak k milování přistupujeme, zda nevědomě, ovládány hormony, pudy – v podstatě jako všichni ostatní živočichové, za účelem rozmnožování. Či vědomě, tzn. vím co se v mém těle děje, vím, zda jsem plodná nebo neplodná a můžu s tím vědomě a zodpovědně naložit. Je možné v plodném období použít některou z forem bariérové antikoncepce, ale je pak potřeba počítat s tím, že se spolehlivost snižuje dle použité metody. Mohu také využít vědomé, tantrické milování, orální milování a jiné možnosti „bezpečného“ milování.

Je to vědomá práce s velkou plodnou silou, kterou podvědomě často vnímáme jako velkou chuť na sex, ale pokud si tuto sílu zvědomíme a naučíme se s ní pracovat, můžeme ji zacílit na cokoliv, co chceme ve svém životě zrovna plodit a nemusí to být vždy jen děti. Stáváme se opravdu tvůrkyněmi svého života, které dokážou svoji tvůrčí energii směřovat tam, kam zrovna potřebují.

Nejsme tolik ovládány touto plodnou pudovou silou, ale my ji dokážeme ovládat a vědomě, zodpovědně s ní zacházet. A to je schopnost, vskutku královská.

Pokusila jsem se vyvrátit mýty a omyly o přirozené antikoncepci, přesto mám potřebu napsat, že ani tato metoda nemusí být pro každého. Je potřeba si v životě zvolit to, co nám zrovna nejvíce vyhovuje. Je důležité mít informace o všech možnostech, abychom si volili opravdu informovaně a ne jen z pocitu, že nemáme jinou možnost. Pak si v každé oblasti života šáhneme přesně pro to, co nám vyhovuje a nemusíme tak znásilňovat svá těla, ale můžeme si užívat svobodně všechny nabízené možnosti.

Přeji mnoho radosti při vědomé sexualitě.

Bc. Kateřina Juřenčáková