Ztráta nenarozeného dítěte – co je dobré vědět

 

Dle statistik každá 4. žena zažije spontánní potrat, a to jsou jen ty, o kterých se vedou záznamy. Dá se tedy předpokládat, že tuto zkušenost zažije ještě mnohem více žen. Některé dokonce přejdou tuto zkušenost bez povšimnutí.

Sama mám za sebou tři spontánní potraty. Jeden s kyretáží – nedostala jsem tehdy jinou možnost, další dva už bez zbytečných lékařských zásahů. A i proto jsem se rozhodla napsat tento článek, stejně jako jsem psala o minulé zkušenosti – Loučení s andělem, protože se domnívám, že toto téma by nemělo být tabu. Pokud budeme mít dostatek informací, budeme moci i tuto nelehkou zkušenost projít zdravě, tak aby nás v konečném důsledku posílala.

TENTOKRÁT TO BYLO JINÉ 

Naše početí bylo totiž plně vědomé. A po pravdě, takto plně vědomé početí jsem zažila poprvé. Jsem velmi ráda, za tuto krásnou zkušenost, bylo to opravdu výjimečné. Jsem také ráda, že jsem konečně využila i druhou stránku Symptotermální metody a to pro plánované vědomé početí. Už víc než rok, mě můj muž přemlouval, jestli si nechceme pořídit ještě jedno miminko, ale já jsem si to nějak nedokázala představit. Tedy lépe řečeno hlava s tím byla úplně v pohodě, ale tělo se při té myšlence celé stáhlo a bylo mi špatně. Považuji tělo za moudřejší než rozum, a proto jsem říkala vědomé NE a Symptotermálí metodu jsme využívali jako formu antikoncepce. Stejně jsem se neubránila snad každý den myšlence, jestli je toto rozhodnutí správné.

V létě jsme prožili neuvěřitelně mystický prožitek na Sardinii v horách a tam jsem se poprve odhodlala říct ANO. Byla to nádherná zkušenost, ale věděla jsem, že jsem těsně po ovulaci a že k početí spíš nedojde, a tak se i stalo. K druhému velkému ANO, jsem se rozhodla na Vánoce 2017 a věděla jsem, že právě ovuluji nebo jsem těsně před ovulací, kdy je šance k početí opravdu velká. A podařilo se na první pokus.

Musím říct, že jsme měli všichni velkou radost, jen jsem měla bohužel stále pocit v břiše, jako by každou chvíli měly přijít měsíčky a občas se objevovalo špinění, což nemusí nic znamenat anebo to může být zpráva, že se tělo početí brání. Moje tělo se bránilo. Už na podzim jsem vnímala, že mám málo hořčíku a naordinovala jsem si hořčík a vitamín B12 a B Komplex. Jsem na užívání čehokoliv pravidelně bohužel marná, tak mě trochu mrzí, že jsem nebyla pečlivější.

HOŘČÍKOVÝ OLEJ

Po početí si evidentně moje tělo volalo o vyšší dávky hořčíku, a tak jsem si zašla do Brány ke zdraví v Brně a koupila si Magnéziové vločky a vyrobila jsem si hořčíkový olej. Hořčík se do těla mnohem lépe dostává skrze pokožku než orálně a hořčíkový olej mi okamžitě pomáhal odstranit mírné křeče, které jsem měla v břiše. Věřím, že kdybych ho užívala ještě před početím, třeba před každou menstruací, nemuselo k potratu dojít. Hořčíkový olej doporučuji do každé domácnosti, skvěle pomáhá odstranit nebo zmírnit křeče při menstruaci, po sportu, při růstových bolestech atd. 

JAKÉ VITAMÍNY POMÁHAJÍ K POČETÍ?

Přikládám přehled vitamínů, které pomáhají podpořit početí a v začátku těhotenství, je to tedy B6 – je i v B Komplexu, B12, hořčík, kyselina listová, vitamín C. Ještě jsem dostala doporučení od úžasné porodní asistentky Kristiny Neubertové Zemánkové na Floradix, přírodní zdroj železa B12, B6 a kyseliny listové. Mimo to Kristina N. Z. na téma potratů – zamlklého těhotenství napsala několik článků, vřele doporučuji: ZDE

PROBLÉM JMÉNEM ZKRÁCENÁ DRUHÁ FÁZE CYKLU

Sama velmi často doprovázím ženy k vědomému početí, pomáhám jim při řešení příčin nechtěné neplodnosti a podporuji je při spontánních potratech, aby mohly tělo nechat vyčistit přirozeně bez zbytečných lékařských zásahů. Velmi často se při těchto konzultacích setkávám s problém zkrácené druhé fáze cyklu.

Jak poznám, zda je můj cyklus zdravý, a tedy připravený na početí?

Není potřeba, aby byl cyklus pravidelný nebo 28denní, ale je potřeba, aby v cyklu došlo k ovulaci a od ovulace byla druhá fáze k další menstruaci 12 – 16 dnů. Pokud je totiž druhá fáze cyklu kratší, nestihne se oplodněné vajíčko uhnízdit na děloze a odejde s menstruačním krvácením nebo dojde ke spontánnímu potratu. To, zda je naše druhá fáze cyklu dostatečná zjistíme pomocí Symptotermální metody, kterou je možné se naučit díky online kurzu, živém kurzu nebo v e-booku

Bohužel se zkrácenou druhou fází cyklu jsem poslední měsíce také „zápasila“. Díky vitamínům B Komplex a B12 se mi cykly prodloužily na 27 dnů (dříve jsem měla 24 dnů), přesto občas u některých cyklů byla druhá fáze 11 dnů, což je pro těhotenství často nedostatečné. A myslím, že to byla i fyziologická příčina tohoto posledního spontánního potratu.

Bohužel jsem pro prodloužení druhé fáze nevyužila všechny možnosti. Jaké jsou?

Dostatek vitamínů B6 a B12, hořčíku, vitamínů C. Druhou fázi také pomáhá podpořit SarapisPlus – produkt s mateří kašičkou. Je potřeba omezit stresové situace, mít dostatek spánku v zatemněné místnosti. Dobré zkušenosti jsou i s kapkami jeřábu ptačího, pupalkou, hormonální nebo lunární jogou.

Zkrácenou druhou fázi mohou způsobit i další zdravotní problémy, léky a hormonální problémy, např. nemoc štítné žlázy atd.. Pokud přírodní prostředky nezaberou za několik měsíců, je možné podpořit délku druhé fáze Utrogestanem, ale je potřeba ho nasadit až po potvrzené ovulaci a k tomu opět pomůže Symptotermální metoda. 

U kratších cyklů by měla stačit délka druhé fáze 12 dnů, ale je hraniční. U delších by to mělo být 13 a více.

Naše tělo je moudré a pokud je nějak přetíženo, první, co tělo tzv. vypíná, je právě plodnost, protože tu k přežití na rozdíl od srdce, plic, mozku atd. nepotřebuje. Proto se velmi často nejprve objeví problémy s plodností – pohlavními orgány a pokud je ignorujeme, mohou se objevit i další zdravotní problémy.

CO KDYŽ KE SPONTÁNNÍMU POTRATU DOJDE?

Někdy i když uděláme pro početí maximu, naše tělo se rozhodne jinak, a i když k početí dojde těhotenství se ukončí. K tomu může dojít v podstatě v každé fázi těhotenství od úplného začátku až do úplného konce. Obecně se domníváme, že čím dříve k ukončení dojde, tím je zkušenost méně bolestivá, ale i tak je to ve většině případů bolavá situace, která by se neměla přejít mlčením.

O tom, že došlo k ukončení těhotenství se často dozvíme od lékaře. Je to tím, že dojde ke špinění či krvácení a my se rozhodneme navštívit lékaře. Nebo zjistíme díky těhotenskému testu, že jsme těhotné, a tak v dalších týdnech vyhledáme lékaře. Lékař zamlklé těhotenství pozná nejčastěji z ultrazvuku. Může vidět nevyvíjecí se vajíčko, tzv. zborcené vajíčko nebo zjistí, že miminku neklepe srdíčku.

V tuto chvíli lékaři v České Republice bohužel ženu primárně odešlou do nemocnice na tzv. čištění dělohy neboli kyretáž.

Píšu bohužel, protože v západních zemích se primárně volí tzv. vyčkávací přístup, kdy žena dostane maximum informací, je podpořena k tomu, aby ke spontánnímu potratu došlo samovolně.

Je to pro tělo i případně další těhotenství mnohem bezpečnější přístup. Ve většině případů si tělo s vyčištěním poradí samo. Kyretáž je invazivní zásah do prostředí dělohy, který má svá značná rizika a může způsobit problémy při dalším těhotenství i porodu. Proto by se k němu nemělo přistupovat jako k první variantě.

Žena k tomu, aby mohla spontánně potratit potřebuje primárně podporu. Neměla by být tlačena do zákroku, nemělo by jí být vyhrožováno smrtí apod., jak se to bohužel často děje a je to i má zkušenost. Protože není mnoho lékařů, kteří ženy takto podpoří, informované ženy si stále častěji volí péči soukromé porodní asistentky, která je zdravotnice a která ženu může provést touto obtížnou životní zkušeností. Nebo si zavolají dulu či jinou zkušenou ženu, která pomůže tuto nelehkou situaci zvládnout.

Jsou ženy a díky svým zkušenostem patřím mezi ně, které lékaře ve chvíli zamlklého těhotenství nevyhledávají. Ví, že si tělo ve většině případů poradí samo. Přesto je dobré situaci nepodceňovat. Pokud by se děloha dostatečně sama nevyčistila, objevily by se velké křeče, teplota a jiné problémy, které by upozorňovali na to, že je potřeba tělu pomoci, v tu chvíli je určitě vhodné vyhledat lékaře. Každá to budeme mít jinak a je dobré se rozhodnout dle našeho nejlepšího vědomí a svědomí. Pokud je žena v péči porodní asistentky, může za ní asistentka přijet domů a zkontrolovat sílu krvácení, proces podpořit bylinami, homeopatiky, čaji, někdy postačí obejmutí a ujištění, že je vše v pořádku.

JAK PODPOŘIT SPONTÁNNÍ POTRAT

Jednu z nejdůležitějších věcí, která podpoří tělo, aby nechalo odejít vše, co odejít má, je přijetí této náročné situace a uvolnění všech emocí skrze pláč, vztek, smutek, bolest.

Je potřeba pomoci tělu se uvolnit, podobně jako při porodu. Určitě nám nesmí být zima, nesmíme mít hlad, musíme se cítit v bezpečí. Je dobré si nechat uvařit kvalitní silný vývar a dopřát si teplou sprchu či koupel. Osobně jsem si udělala koupel při svíčkách, aby mi bylo co nejlépe, do koupele se dají přidat byliny (kontryhel, řebříček, třezalka, levandule, šalvěj atd. – další bylinky poradí např. Monika Valová), já jsem si přidala hořčíkové vločky na zmírnění křečí a různé éterické oleje pro zklidnění a uvolnění.

Velmi doporučuji rozloučit se s miminkem skrze rituál. Ten se dá udělat ještě před samotným potratem po něm anebo jeden před – k tomu, aby tělo začalo dobře spolupracovat a jeden po – jako rozloučení s miminkem.

Pokud odchází části, které nejsou jen krev, ale mohou to být různé blány, plodový váček nebo i samotné miminko, je dobré tyto části zachytit pro rituál rozloučení.

Pokud ještě k potratu nedošlo, ale víme, že se těhotenství nevyvíjí, můžeme se na miminko naladit pomocí automatické kresby, napsat mu dopis, poděkovat, za to že bylo s námi a rozhodnout se ho propustit i třeba s tím, že pokud se bude chtít vrátit, budete se na něho těšit. Po takovém naladění – rozloučení se často potrat spontánně rozjede.

Můžete se inspirovat mojí zkušeností:

To, že se něco začíná dít jsem věděla i díky snu, který ke mně přišel asi týden předem.  Miminko s námi tentokrát bylo jen jeden měsíc a jsem ráda, že jsem nemusela čekat déle, jako v předchozích zkušenostech.

Poslední dva dny před potratem se špinění, které se občas objevovalo, začalo přecházet v krvácení a častěji se objevovali „menstruační“ křeče. Tušila jsem, že to znamená, že je těhotenství u konce. Nad ránem mě probudil pocit, že musím na toaletu a pořádně jsem se čistila, začala odcházet krev. Napustila jsem si vanu horké vody, zapálila svíčky a uvolňovala jsem své emoce, smutek, pláč a obavy.

Koupel jsem střídala s ležením v posteli a s návštěvou toalety, až odešla první větší část blan, které měly chránit miminko, další část odešla asi o hodinu později. Od tchýně, která u nás zrovna byla, jsem dostala kvalitní vývar a hodně jsem odpočívala. Křeče zmírňovala hořčíkovým olejem. K večeru krvácení ustávalo, i když jsem věděla, že bude pokračovat ještě další dny (u minulého potratu jsem krvácela dalších 6 týdnů, tedy celé šestinedělí, které je dobré po potratu vnímat). Jamile mi bylo trochu lépe, dostala jsem sílu se rozloučit s miminkem.

S dětmi a mužem jsme miminku napsali dopis, ve kterém jsme popsali všechny své emoce a vše co nám poslední měsíc dal i zval. Balíček blan, zabalený v toaletním papíru jsme zabalili do krásného růžového papíru a převázali stužkou, napsali jméno a ozdobili. Připravili jsme si květy, svíčky, vykuřovadlo a rozhodli jsme se pohřbít naše miminko pod naši jablůňku na zahradě. Muž vykopal vlastníma rukama jamku, kde jsme vše vložili, pomodlili se a naposledy se s miminkem rozloučili, poplakali, obejmuli. Místo přikryli hlínou a vyzdobili květinami a svíčkou.

Toto rozloučení pomohlo celé rodině situaci přijmout. Přestože miminko s námi bylo jen měsíc, vyvolalo v nás spoustu radosti, emocí, těšení, nových plánů a najednou bylo potřeba vše nechat odejít.

Rituál jsem zakončila tzv. Bylinnou napářkou, díky radám Moniky Valové a hodně mi to pomohlo k uvolnění a podpoření celého čistícího procesu:

Tento vědomý přístup k celé situaci, nepotlačování emocí a pocitů, vede velmi brzy k zahojení celé situace a k tomu, že i tato bolavá zkušenost může být pozitivní.

CO MŮŽE ZPŮSOBIT NEZPRACOVANÝ POTRAT?

Jelikož podporuji ženy na cestě k vědomému početí, nezpracované předchozí potraty ať spontánní nebo plánované mohou vést k blokaci možného dalšího otěhotnění a dalším zdravotním problémům. Pak se tedy společně vracíme do toho období a znovu otevíráme 13. komnatu a pouštíme to, co mělo být už dávno puštěno. Opakovaně se mi potvrzuje, že taková práce podporuje početí a následný porod.

Pokud jste dočetli až sem prosím o sdílení. Je mnoho žen, které právě zažívají tuto bolavou zkušenost, které zbytečně prochází invazivními zákroky bez možnosti výběru, které neví co nezpracovaný potrat může způsobit v budoucnu. Díky novým informacím se můžeme vědomě rozhodnout pro to, co je pro nás, naši rodinu i nenarozené děťátko nejlepší.

Pokud Vás téma zajímá je možné si přečíst knihu a zapojit se do projektu PhDr. Lucie Lebduškové Čekala jsem miminko ale

A jak se cítím?

Cítím se lépe i díky tomu, že můžu sdílet. Že se nemusím bát mluvit o tom všem co prožívám. Že jsem mohla psát ženám a ptát se na rady. Že jsem cítila podporu mých kamarádek, které v tom byly od začátku se mnou. Cítím podporu ženského kruhu, velkou komunitu, která má nesmírnou sílu. Cítím lásku a podporu mého muže, který se nebojí plakat. Cítím lásku mých dětí, které se se mnou smály, když jsme viděli dvě čárky na těhotenském testu a plakaly, když jsme se loučili s miminkem, přesto věděly, že tak je to v pořádku. A cítím Boží přítomnost. Dostala jsem v té nejtěžší chvíli od Boha důležitou zprávu: „Plně se mi odevzdej a budu tě nosit na rukou.“ A tomu věřím.

Jestli plánujeme další miminko? To nevím 😊 Teď plánujeme dlouho dovolenou 🙂

S láskou

Kateřina Sacharí Juřenčáková

www.prirozenaantikoncepce.cz

www.zenaluna.cz

PS: Po návratu z  měsíční dovolené malá aktualizace 🙂 Pod jablůňkou jsme našli malou bytůstku, jako připomínku, že tu s námi někde zůstává (viz. foto). Po měsíci už můžu napsat, co jsem se díky této zkušenosti naučila a cítím velký vděk:

1. že mám kolem úžasnou podporu krásných vnímavých žen, kterým nejsem lhostejná. Dostala jsem spoustu zpráv a dopis a velkou podoru

2. že mi tělo říkalo, že nechce být těhotné a já ho neposlechla

3. že jsem víc než po další miminku, toužila zažít vědomé početí a tak jsem dostala tuto krásnou příležitost

4. přineslo mi to ještě větší uvolnění a přijetí své plodnosti. Jsem ve stavu, kdy jsou varianty s miminkem i bez miminka naprosto v pořádku a můžu se ještě více uvolnit do přijetí čehokoliv co mě čeká.

5. cítím se ještě víc milovaná    Děkuji všem 🙂