Jak pečovat o své partnerství a být stále zamilovaní? Podívejte se na nový online seminář Vědomé partnerství.

Jsem 4x jiná a umím to využít

Znáte to?

  • Zažívám podobné situace a při tom na ně reaguji pokaždé jinak.
  • Mého muže bezmezně miluji a najednou ho nesnáším a leze mi na nervy.
  • Rozumím svým dětem a dokážu o ně s láskou pečovat, nebo mám chuť je vystřelit na měsíc.
  • Mám chuť se potkávat s lidmi, ale také být doma a nevidět nikoho.
  • Jsem plná energie a tvořivosti nebo jsem tak unavená, že bych jen hleděla do stropu.

Tak bych mohla pokračovat dál a dál….

Dospěla jsem k názoru, že jsem blázen! 😊

Ale naštěstí se ke mne dostaly informace o cykličnosti, o tom, že pokud žena dostane svoji první menstruaci (menarche) stává se cyklickou. A tak se během jednoho cyklu začínají střídat 4 fáze, které ovlivní její emoce, prožívání, pocity a nálady.

Tím, že učím Symptotermální metodu a vím, jak fungují hormony v ženském těle, začala mi dávat cykličnost velký smysl. Není to výmysl manipulativních žen, aby mohly mít někdy klid. Naše tělo produkuje hormony (úplně jiné než u mužů), které mají zásadní dopad na naše emoce.

Co se tedy v našem těle děje?

V menstruaci se naše tělo čistí, odchází mnoho životní energie v podobě menstruační krve a ženy tedy mohou cítit potřebu se zastavit a odpočinout si. Pokud tuto potřebu těla nevyslechneme, může se to projevit v podobě menstruačních bolestí, podrážděnosti či větší citlivosti. Také nám může dojít energie během cyklu, třeba už v ovulaci, místo toho, abychom byli plné energie a zářivé.

Období menstruace se obrazně nazývá období Stařeny, protože můžeme být v tomto období více zpomalené a bez energie.  

Dopřávejte si odpočinek

Z praxe

Většinou si dopřávám první den menstruace jako odpočinkový. Pokud jsem doma, tak opravdu ležím, odpočívám, čtu si a hodně spím. Pokud se stane, že je potřeba tento den pracovat, vědomě vše dělám pomalu, dávám si dost času a jakmile je možné si odpočinout, tak to udělám.

 

Tělo nám energii bohatě vrátí

Po menstruaci, ale často už během menstruace nám tělo naši vydanou energii bohatě vrátí. Díky působení hormonů se dostaneme do tzv. dynamické fáze, kterou obrazně pojmenováváme obdobím Panny. V tomto období jsme energií nejvíce podobné mužům a často si s nimi i dobře rozumíme. Naše vnímání světa je více zaměřené na výkon, na to uskutečňovat a tvořit něco nového.

Vytvářejte nové projekty a záměry

Nepotřebujeme tolik spát, můžeme pracovat do noci a ani nás to příliš neunavuje. Toto období je ideální na vytváření nových projektů a záměrů. Pokud ženy nemohou v tomto období z různých důvodů projevit svoji dynamičnost, mohou se cítit podrážděné či frustrované. Častý příklad jsou ženy, které jsou na mateřské dovolené a už by rády něco tvořily, ale malé děti jim to neumožňují. Je skvělé si najít způsob, jak svoji dynamickou fázi projevit a využít, jelikož se může tato silná energie projevit i  negativně.

Z praxe

V tomto období dělám to, na co jsem v období menstruace neměla sílu. Nevadí mi pracovat večer či v noci a ráno se probouzím plná energie a chci už znovu zase něco dělat. 😊 Někdy se může stát, že pokud mne od mých záměrů a projektů chce někdo odvést (partner, děti), můžu reagovat podrážděně a pak pojmenovávám své pocity a vysvětluji, proč potřebuji tvořit.

Jsme krásné, přitažlivé

Kolem ovulace přichází období, které nazýváme období Matky. V tuto chvíli naše tělo produkuje ve velké míře estrogen. Naše tělo se připravuje na uvolnění vajíčka z vaječníku, které bude připraveno k oplodnění. V tomto období většina žen popisuje, že se cítí maximálně energické, krásné, na vrcholu své síly. I vědci na Karlově univerzitě potvrdili, že ženy se v ovulaci stávají krásnější a přitažlivější. Máme chuť jít mezi lidi, hezky se obléct. Můžeme mít pocit, že nám to sluší. Taky máme větší tendence pečovat o naše blízké, o své okolí i sebe.

Z praxe

V tomto období se cítím velmi radostná a spokojená. Mám spoustu energie a trávím více času v kuchyni s přípravou dobrot pro moji rodinu. Taky mám pocit, že mi to sluší a více mne přitahují muži. Mám pocit, že je na světě spoustu hezkých chlapů včetně toho mého. 😊

Ta slavná PMS aneb fáze premenstruační

Poslední fáze je tzv. premenstruační. Tato fáze je tématem mnoha žen. Obrazně se toto období nazývá období Čarodějky.

Proč mnoha ženám právě toto období způsobuje nejvíce starostí a premenstruační syndrom je považován za něco, co je potřeba léčit?

Protože čarodějek se odjakživa lidi bojí. V tomto období ženy projevují svoji největší sílu, ale protože nás nikdo neučil, jak tuto sílu transformovat, často ji pouštíme jako hrnec páru a působíme kolem sebe destrukci. V premenstruačním období a zejména čím víc se blížíme menstruaci, můžeme se cítit podrážděné, lítostné, plačtivé, emoční a kritické k sobě i druhým. Ale toto období je v konečném důsledku stejně potřebné a skvělé, jako ta předchozí. Ženy mají v tomto období výjimečnou schopnost vidět to, co už není funkční a umět na to poukázat.

Dokončujte projekty, využijte kreativní nálady

Pokud chceme vědomě pracovat s energii tohoto období je skvělé dokončovat věci, které se nám dokončit dříve nechtěly, uklízet v domácnosti i v sobě a třeba i sportovat. Tato fáze je ze všech fází nejvíce kreativní. Je tedy možné tvořit a být kreativní v mnoha podobách, ideálně takovým způsobem, jaký je nám nejbližší.

Pokud v tomto období nahlédneme, že je něco již nefunkční, nechtějme to ale okamžitě řešit. Pojďme to nechat na vhodnější fázi, třeba na období po menstruaci.

V této fázi nedělejte zásadní rozhodnutí

Dopřejeme si dostatek času vše nechat uzrát a rozhodnout se bez přílišných emocí. Také doporučuji v tomto období nedělat zásadní rozhodnutí, mohou být zbytečně podkreslena emocemi a už za týden toho můžeme litovat. V tomto období můžeme být také kritičtější k mužům a mohou nás i naprosto iritovat.

Z praxe

Dříve bylo pro mne toto období plné emocí a křiku. Téměř každý měsíc jsme se pohádala se svým mužem, dětmi nebo i třeba prodavačkou v obchodě. Dnes již umím s touto energii pracovat vědoměji, i když je to stále výzva. Pomáhá mi, že můj muž už zná tyto fáze a ví, co se se mnou děje a dokáže mne tzv. zkrotit 😊 Tím dokázal, že se nebojí mé čarodějky a já mám v něho mnohem větší důvěru i lásku.

V tomto období ráda dokončuji práci, která delší dobu stála, uklízím a čistím a taky píši články. 😊 Dávám si pozor na psaní emailů, jsem často v psaní a vyjadřování mnohem stručnější nebo kritická a mohla bych se někoho dotknout.

Pokud si všimnu, že něco v mém životě nefunguje, tak si to napíši a pak se k tomu vrátím. Mnohokrát se mi to vyplatilo. No a někdy to prostě nedám, pustím všechny své emoce a pak se třeba musím omluvit. Už si to nevyčítám, přijímám se taková, jaká jsem, i to patří k mému růstu.

Každá jsme jiná

Popsala jsem jednotlivé fáze, ale dalo by se na toto téma povídat a diskutovat dlouho. Je také potřeba vědět, že každá jsme jiná. Někdy ženy své fáze vnímají jen velmi jemně, jiné ženy zase velmi přesně dokážou své fáze rozpoznat a pojmenovat. Můžeme i jednotlivé fáze prožívat každá trochu jinak, a i to je v pořádku.

Pracujte se svou cykličností

Objevte svoji vlastní jedinečnou cykličnost a naučte se s ní pracovat, tak aby vám sloužila. Doporučuji informovat o cykličnosti i muže, syny, protože oni jsou ti, kteří mohou být z naší cykličnosti velmi zmatení.

Indiáni popisují, že muži fungují více jako slunce – tedy lineárně, kdežto ženy jsou více napojeny na měsíc, tedy jsou cyklické a opakovaně se mění. Nic není lepší nebo horší. Cykličnost ženy přináší do našich životů změnu, potřebu nezůstávat stát na jednom místě, schopnost přizpůsobit se a přijmout nové situace. Bez cykličnosti by byly naše životy i partnerství mnohem nudnější.

Fáze raději neignorujte

Někdy taky ženy touží být stále tak optimistické radostné a zářivé jako v ovulaci. Ale jak vypadá krajina, kde neustále svítí sluníčko? Je tam poušť! Stejně jako se střídají 4 roční období, tak se střídají i 4 fáze ženy. Někdy jsme plodné, jindy unavené, někdy smutné, jindy veselé a to patří k životu. Pokud se naučíme tyto změny vnímat v cyklu, velmi nám to usnadní život a bude jednodušší přijmout sebe i druhé.

Více informací o cykličnosti

  • Jak cykličnost ovlivňuje milování?

Pokud chcete víc informací o tom jak cykličnost ovlivňuje naši chuť na milování a podrobnější informace o menstruaci, rituálech, svobodné menstruaci, doporučuji kurz SebeVědomá žena.

  • Jak je to s cykličností v těhotenství a po porodu?

Dozvíte se v tomto videu.

  • Chcete se s fázemi naučit lépe pracovat?

Stáhněte si zdarma jednoduchý Návod cyklické ženy.

  • Chcete se zorientovat ve svém cyklu?

Může pomoci Lunář – kruhový diář, který vám pomůže sladit plánování aktivit a povinností s měsíčním cyklem, rozvíjet ženskou podstatu a využívat ji v životě.