Vyšetření děložního čípku: Co je dobré vědět?

vyšetření děložního čípku přirozená antikoncepce

Návštěva gynekologa pro mne nikdy nebylo něco, na co bych se těšila. Měla jsem pocit, že gynekologické vyšetření prostě musím vydržet, pokud chci být zdravá.

vyšetření děložního čípku přirozená antikoncepce

Později jsem si začala uvědomovat, že primární prevence není o navštěvování lékařských prohlídek, ale o opravdové péči o své zdraví a psychiku. Více si můžete poslechnout na webináři Ženské zdraví.

Ani sekundární prevence, ke které lékařské prohlídky patří, nejsou něco, co bychom měli ignorovat. Na druhou stranu by měly probíhat tak, aby byly co nejšetrnější, abychom byly dostatečně informované a odcházely z prohlídky s pocitem, že proběhla s respektem a tak, jak jsme potřebovaly. Základní vyšetření děložního čípku by nemělo být bolestivé a mělo by proběhnout co nejjemněji. Žena by po celou dobu vyšetření měla být dobře informovaná o tom, jak vyšetření probíhá, co může očekávat, nemělo by ji nic ohledně vyšetření překvapit. Vyšetření, které si žena nepřejete, by mělo být možné kdykoliv odmítnout.

Když jsem se rozhodla, že si po delší době nechám vyšetřit děložní čípek, napadlo mne k tomu spoustu otázek.

A protože jsem hledala odpovědi a ty mohou posloužit i vám, rozhodla jsem se o ně podělit v tomto článku.

Co je děložní čípek?

Děložní čípek je nejnižší část dělohy, která ční do pochvy. Nachází se v horní části pochvy. Je branou do dělohy a je bariérou, která odděluje pochvu od dělohy. Na povrchu je čípek hladký a uprostřed má otvor, který je v neplodné období uzavřen hlenovou zátkou a otevírá se před ovulací a menstruací. Na děložní čípek si většina žen dokáže dosáhnout a sebevyšetření děložního čípku se doporučuje např. při využívání Symptotermální metody. Vyšetření děložní čípku může proběhnout kdykoliv mimo menstruaci, někteří lékaři doporučují jako nejvhodnější období k vyšetření mezi menstruací a ovulací.

Proč se na gynekologické prohlídce čípek kontroluje?

Většina žen má děložní čípek zdravý, ale jsou případy, kdy se buňky v děložním čípku začnou nekontrolovatelným způsobem rozrůstat a vytvářet bulku (neboli nádor). V ČR je rakovina děložní čípku diagnostikována asi u 1000 žen ročně, asi 300 na ni umírá (zdroj: Nadace pro výzkum rakoviny).

Co způsobuje rakovinu děložního čípku?

Téměř všechny rakoviny děložního čípku jsou způsobeny virem zvaným lidský papillomavirus (zkráceně HPV). HPV je velmi běžný virus – během života se jím nakazí většina lidí. Přenáší se jakýmkoli druhem sexuální aktivity s mužem či ženou. Existuje spousta typů HPV, ale pouze některé mohou vyvolat rakovinu (celkově okolo 100 typů, rakovinotvorné asi 14 typů HPV).

Typy viru HPV způsobující rakovinu děložního čípku mohou čípek infikovat, aniž by vyvolaly jakékoli příznaky. Ve většině případů (90 %) dokáže imunitní systém tento virus zničit, aniž byste si uvědomily, že jste ho měly. Někdy však mohou infekce typu HPV vyvolat na děložním čípku anomálie. Většinou se tělo s abnormálními buňkami vypořádá a děložní čípek se vrátí do normálního stavu. Někdy se tak však nestane, a abnormální buňky se mohou vyvinout v rakovinu.

Ne vždy je nutné, aby po objevení změn na čípku, byl proveden zákrok. Záleží na stádiu, ve kterém se infekce nachází. Je třeba vědět, že většinou si tělo s nákazou poradí samo. Některá stádia vyžadují větší sledování, jiná si vyžádají zákrok, kdy je postižená část děložního čípku odstraněna. Nebojte se ptát a konzultovat vaši diagnosu s více odborníky. Někteří lékaři mají vyčkávací přístup, jiní invazivnější. Pokud budete mít více pohledů od odborníků a dostatek informací, bude se Vám lépe rozhodovat.

Jak prohlídka probíhá?

Součástí cervikálního screeningu (dříve se mu říkalo „cytologický stěr“) je odebrání malého vzorku buněk z povrchu děložního čípku. Vzorek je pak odeslán do laboratoře, kde se pod mikroskopem zjišťuje přítomnost abnormálních buněk. Abnormální buňky ještě neznamenají rakovinu, ale bez léčby se z nich může rakovina vyvinout. V závislosti na výsledcích vyšetření může být vzorek podroben testu na ty typy lidského papillomaviru (HPV), které způsobují rakovinu děložního čípku.

U nás je cervikální screening prováděn společně s vyšetřením, které mu se říká kolposkopie, což je vyšetření pomocí speciálního přístroje – lupy, díky kterému se lékař může podívat na děložní čípek. Toto vyšetření je prováděno na gynekologickém křesle. V Evropě se kolposkopie při běžném screeningu většinou neprovádí, považuje se až za expertní vyšetření. Což znamená, že zdravá žena prakticky za celý svůj život nemusí být vyšetřena na gynekologickém křesle. I u nás jsou ženy, kterým není vyšetření na gynekologickém křesle příjemné. Je možné si vyžádat cervikální screening na lékařském lůžku, jen za pomoci štětečku a poševního zrcadla. U nás se tomuto, v zahraničí běžnému vyšetření, říká „vyšetření na slepo“ a někteří lékaři ho považují za nevypovídající. Není tomu tak, na západě je tento způsob vyšetření běžný a my si ho můžeme vyžádat, pokud se tak budeme cítit více v bezpečí a komfortně.

Může být vyšetření bolestivé?

Vyšetření by nemělo být bolestivé, pokud je provedeno s co největší opatrností. Někteří lékaři uvádí, že vyšetření může bolet, pokud se použijí levnější štětečky, které jsou zbytečně ostré. Mohou tak poškodit sliznici děložního čípku, žena může i krvácet a vyšetření může být bolestivé. Pokud Vás vyšetření bolí, požádejte lékaře o citlivý přístup, o zakoupení kvalitnějších štětečků, případně lékaře změňte. Je malé procento žen, které mají děložní čípek velmi citlivý a pro ty může být i citlivé vyšetření bolavé. Krvácení po tomto vyšetření by nastat nemělo. Sliznice děložního čípku by neměla být porušená, pokud se tak děje, nebojte se ozvat.

Někteří lékaři, dle zkušeností klientek, někdy i bez informovaného souhlasu, používají invazivnější vyšetření, kdy odeberou malý vzorek tkáně (biopsii). Toto vyšetření by mělo být provedeno až v případě, že byl pozitivní cervikální screening. Věřím, že to lékaři dělají z nejlepším úmyslem a proto, že chtějí být pečliví. Ale toto vyšetření může být bolestivé a žena pravděpodobně zakrvácí. Sliznice děložního čípku je velmi citlivá a pokud by docházelo k opakovanému narušení sliznice, může to vyvolat změny na čípku. Informujte se, jaké vyšetření Vám lékař chce provést a s biopsií doporučuji souhlasit, jen pokud je to nezbytně nutné.  

Je třeba vyšetření opakovat každý rok?

Pojišťovnou hrazený cervikální screening se odebírá na sklíčko. Jelikož tento odběr nemusí být udělán vždy kvalitně, doporučuje se, aby se vyšetření opakovalo každý rok.

V zahraniční je běžné, v ČR většinou za poplatek (500 Kč), odebírat vzorek do tekutého média, říká se tomu liquid – based (LBC) vyšetření. Toto vyšetření má dle informací o něco vyšší vypovídající hodnotu a pokud je výsledek negativní, je možné (dle zahraničních doporučení) další vyšetření posunout na 2 roky u žen do 30 let, na 3 u žen nad 30 let a 5 let u žen 50 – 64 let. Toto vyšetření má také výhodu, že pokud je nález pozitivní a je potřeba ho dovyšetřit, je možné se k odběru vrátit a není potřeba odběr opakovat. Jak často se chcete nechat vyšetřit, je vždy jen na vašem rozhodnutí.

Jaké možnosti vyšetření jsou k dispozici?

V tomto ohledu se diagnostika neustále vyvíjí a téměř každoročně přijde na trh něco nového. Informujte se u svého lékaře, jaké možnosti nabízí. Nejčastěji se provádí klasický stěr kartáčkem a odběr buněk na sklíčko. Je možné si vyžádat odběr do tekutého média LBC, je možné si nechat udělat speciální vyšetření na přítomnost rakovinotvorných HPV, tzv. test DNA HPV, kdy se zjistí, které HPV je přítomno v odebraném vzorku. Má lékařka mne ujistila, že o něco více vypovídající je odběr RNA HPV. Je také možno si odběr LBC nechat prohlédnout počítačem (dělá u nás jediná laboratoř, v Anglii se provádí běžně), což by mělo zachytit více než 90 % HPV (běžné vyšetření okem zachytí kolem 60 % a i proto se doporučuje opakovat každý rok). Speciální vyšetření musí vyžádat lékař, anebo si je vyžádáte sami jako samoplátce. V ČR je také možné zakoupit samodběrový HPV test a testování provést doma a zaslat do laboratoře.

Proč píši o těchto možnostech. Někdy může být žena po pozitivní testu vystrašená, že má rakovinu, pokud byl test z klasické cytologie pozitivní, mělo by následovat detailnější vyšetření, které může zjistit, zda se skutečně jedná o rakovinotvorné buňky.

Co skutečně děložní čípek ochrání?

Cervikální screening není skutečná prevence, ale je to možnost, jak včas odhalit možné problémy.

Často narážím na informaci, že proti rakovině děložního čípku spolehlivě ochrání očkování. Ale ani toto není stoprocentní. Vakcíny obsahují očkovací látky jen některých typů HPV, proto je klidně možné, že i očkovaná žena, může mít s děložním čípkem problémy.

Skutečná prevence začíná již v mladém věku. Zejména mladé slečny, které zahájí pohlavní život + střídání partnerů předčasně (před 16. rokem), mají větší šanci na nákazu. Je to tím, že imunita děložního čípku se vyvíjí až do 18 let. V tomto období se čípek s nákazou nedokáže tak dobře vypořádat jako v době, kdy je jeho imunita dokončena. Pokud dívky povedeme k tomu, aby pečovaly včas o své zdraví, bude větší pravděpodobnost, že k nákaze nedojde.

Dále zvyšuje riziko rakoviny děložního čípku kouření, střídání partnerů, užívání hormonální antikoncepce déle než 5 let, oslabení imunitního systému, mnohačetná těhotenství a porody. 

Které ženy se nemusí rakoviny děložního čípku bát?

Pokud žijete ve věrném partnerství, sexuální život nebyl zahájen dříve než před 16. rokem, nekouříte a hormonální antikoncepci jste neužívaly déle než 5 let, je pravděpodobnost nákazy nižší. Přesto, pokud to tak cítíte, je vhodné se nechat vyšetřit, ideálně co nejšetrněji.

Shrnutí a obecná doporučení

Aby mohlo vyšetření vést k našemu zdraví, mělo by proběhnout šetrně a s respektem. Hodně jsem se inspirovala v brožuře Cervikální screening HNS a na britských stránkách informujících o vyšetření DČ. Neuniklo mi, jaký důraz byl kladen na pohodlí a pocity ženy, aby vše proběhlo co možná nejvíce šetrně a bezpečně. Ženy byly nabádány, aby se dobře o všem informovaly. V našich podmínkách mám mnohdy pocit, že se žena setká s arogantním přístupem a pokud má otázky, může být napomenuta, že na to není čas nebo, že je téma příliš komplikované.

Osobně doporučuji se hodně ptát, otázky si psát a pokud nedostanete odpověď, ptát se opakovaně. Je to důležité k tomu, aby Vám nebyl proveden zákrok nebo vyšetření, které není nezbytně nutné nebo Vám nemusí být příjemné. Doporučuji si, v případě potřeby, vyžádat více konzultací od více odborníků a nespoléhat se pouze na jedno doporučení. Seznam doporučených gynekologů/gynekoložek najdete zde: Dobrý gynekolog/gynekoložka.

Věřím, že pokud se budeme setkávat s respektujícím, informujícím a jemným přístupem lékařů, nebude pro nás vyšetření nepříjemné a budeme více ochotné se nechat vyšetřit. Pokud chceme skutečně podpořit ženské zdraví, doporučuji o své ženství pečovat. Naučit se mít se ráda, prožívat sexualitu radostně, přijmout svůj cyklus i menstruaci a své ženství jako velký dar. Mnoho žen se již vydalo na cestu k vědomému ženství a radosti z něj. Mnohé ženy k tomu přivedlo právě poškozené zdraví, kdy se zamyslely nad tím, co je v životě skutečně zraňuje.

Pokud chcete na cestě ke zdravému ženství podpořit, zvu Vás na online nebo živé semináře.