Důvodů, proč se žena rozhodne HA vysadit, je spousta. Mohla přijít touha po dítěti, rozchod s partnerem, zdravotní důvody, ale stále častěji se setkávám s tím, že ženy chtějí být ve své plodnosti vědomé, nechtějí zatěžovat své zdraví umělými hormony, chtějí být zdravé a plodné.
Než se žena rozhodne hormonální antikoncepci vysadit, často i mnoho měsíců předem se na tento krok připravuje. Zjišťuje možné dopady, změny, které mohou následovat a zjišťuje si různé jiné způsoby ochrany proti neplánovanému početí.
Vhodná je především tzv. Symptotermální metoda (STM), přirozená forma koncepce i antikoncepce, která je srovnatelně spolehlivá s hormonální pilulkou a nemá žádný negativní dopad na zdraví
.
Po vysazení hormonální antikoncepce mohou nastat různé situace. Někdy cyklus naskočí hned další měsíc, jindy se na ovulaci a následnou menstruaci čeká až několik měsíců. Žena má tzv. anovulační cykly a je v podstatě neplodná, jenže neví, kdy ta první ovulace přijde.
Ženy, které přechází na Symptotermální metodu, se někdy rozhodují metodu poznat ještě dlouho před vysazením, jiné se metodu naučí a hned přestanou pilulky brát, další hormony vysadí a pak se teprve s metodou seznamují. Je to různé, i když osobně si myslím, že znát Symptotermální metodu by měla každá žena, protože osahuje základní informace o naší plodnosti, na které se dá v podstatě celoživotně spolehnout.
Pokud chcete metodu v praxi využívat, vyplatí se ji opravdu dobře naučit. Podívejte se na stránku, kde najdete informace, jak s metodou začít: prirozenaantikoncepce.cz/zaciname.
Osobně bych ženám doporučila znát Symptotermální metodu ještě před vysazením hormonální antikoncepce, pokud je to možné. Lépe se pak žena zorientuje ve svých cyklech. Celou metodu je možné se naučit na živém nebo online semináři, či skrze e-book nebo osobní konzultaci.
Když už žena metodu zná, může s ní ihned po vysazení hormonální antikoncepce začít. Po vysazení HA je žena ještě 5 dnů neplodná, v tomto období často přichází krvácení nebo špinění. Šestý den se začíná sledovat dle metody.
Nejprve je důležité si všímat svého děložního sekretu a toto zaznamenávat. Ze začátku může žena cítit, že k žádné produkci sekretu nedochází, neobjevuje se děložní hlen a v tom případě se může považovat za neplodnou a nemusí nic zaznamenávat. Jakmile se objeví pocity vlhka nebo žena uvidí na svém spodním prádle, toaletním papíru nebo u poševního vchodu děložní sekret, znamená to, že se tělo pomalu připravuje na ovulaci. Doporučila bych s objevením děložního hlenu, začít i s měřením teploty a sledovat již svoji první cyklickou křivku.
Je možné, že už v prvním cyklu dojde k ovulaci a do dvou týdnu i k menstruačnímu krvácení, ale taky je možné, že tělo bude potřebovat více času, než bude schopné nechat dozrát vajíčko až k ovulační fázi. To se může projevovat tak, že začneme vnímat hlenovou sekreci, hlen se začíná měnit z hustého až k tažnějšímu, vodnatějšímu, ale k ovulaci stejně nedojde. To poznáme podle toho, že se teplota nezvedne a uvidíme jasnou anovulační křivku – nevidíme vzestup teploty dle pravidel STM.
Prakticky to funguje tak, že si zaznamenáváme hlenový obraz a měříme teplotu. Hlen může být stále kvalitnější, později se zahustí a může úplně vymizet. Teplota se ale po celou dobu nenavýší dle pravidel STM, znamená to, že k ovulace zatím nedošlo. Čekáme až se znovu objeví hlenový obraz a začneme s novým záznamem.
Přechod z hormonální antikoncepce na přirozenější metody je období podobné době po porodu, kdy se nám ještě nevrátily cykly. Chce to trpělivost, která se nám v budoucnu několikrát vrátí. Učíme se znát a rozumět svému tělu a plodnosti. Naše ženské pohlavní orgány byly uspané, nedocházelo k žádné komunikaci, napojení, vnímání, a to se bude pomalu měnit. Osobně jsem to vnímala jako úžasné dobrodružství dovnitř svého těla, ke svému středu, své vnitřní moudrosti.
Je potřeba si uvědomit, že často až několik let k ovulaci nedocházelo a nutit tělo, aby bylo schopno ovulovat ihned první cyklus po vysazení je trochu unáhlené. X let byla naše plodnost uspaná a může nějakou dobu trvat, než se cyklus rozjede. Nedoporučila bych ani injekce na vyvolání menstruace, protože je to často kontraproduktivní. Ve zdravém cyklu musí docházet k ovulaci a menstruaci. Pokud jen krvácíme bez předchozí ovulace, nemá to se zdravým cyklem nic společného.
Dopřejme si tedy čas. Tělo je moudré a většinou si do několika měsíců poradí a rozjedou se zdravé cykly s ovulací i menstruací bez zásahů.
Může se také stát, že nastanou různé zdravotní komplikace, zhoršení pleti, vlasů, změny nálad, výtoky. Nelekejte se. I to patří k procesu. Tělo se začíná čistit, probouzet a vše co bylo uměle uspáno, potlačeno, chce jít na povrch. Dopřejme svému tělu čas se se změnami vyrovnat. Pokud ovulace nepřichází, můžeme tělo podpořit různými bylinnými čaji a přípravky. Je jich na trhu celá řada a nedá se obecně doporučit, který je pro danou ženu nejlepší. Je dobré vyhledat terapeuta – lékaře, který bylinným přípravkům rozumí. Dále se dají cykly podpořit cvičením – hormonální jóga, lunární jóga, 3×3 cvičení pánevního dna, cvičení podle Mojžíšové atd. Můžeme využít homeopatii, čínskou medicínu a další přírodní prostředky, které bez umělých zásahů pomohou projít tímto obdobím lehčeji. Doporučila bych nastudovat informace o cykličnosti žen a změnách nálad a emocí, které jsou normálním a podpůrným průvodcem v životě zdravé ženy.
Pokud se objeví patologické výtoky, kvasinky – svědění, pálení, výtok je do zelena, případně zapáchá, je dobré vyčistit poševní oblast. To můžeme udělat bylinnými tamponky z čínské medicíny, které se zavádějí do pochvy až na tři dny. Bylinnými vložkami, které pomáhají harmonizovat naše ženské pohlavní orgány, ale také jednoduše česnekem zamotaným do gázy a namočeným v bílém jogurtu, zavede se do pochvy až na tři dny.
Všechny tyto procedury pomohou harmonizovat naše tělo a pokud budeme chtít v budoucnu děťátko, naše tělo bude na proces těhotenství a porodu mnohem více připravené, stejně jako na pohodovější klimakterium.
Symptotermální metoda nám v tomto období pomáhá rozpoznat, co se v těle odehrává a zda je cyklus zdravý, a podle toho se rozhodovat, zda tělo potřebuje ještě čas, zda to zvládne samo nebo potřebuje podpořit.
Na období, kdy si nejsme ještě tolik jisté se svými plodnými a neplodnými dny, je možné používat bariérové formy antikoncepce jako kondom, pesar či spermicidy v různých podobách (gely, krémy, čípky, globule). Jakmile se cykly vrátí a nastane první ovulace, bude už možné si dle Symptotermální metody velmi přesně určit plodné a neplodné období, a to i u nepravidelných či dlouhých cyklů, které se mohou objevit po vysazení HA.
V tomto období „přechodu“ je dobré mít kvalitní podporu. Mít po ruce někoho, na koho se dá obrátit, napsat, položit dotaz, nechat si pomoci s vyhodnocením záznamům, či jen možnost si postěžovat. Můžete využít zkušeného poradce či stránku www.prirozenaantikoncepce.cz. Někdo volí i laickou podporu formou sociálních sítí, třeba na Facebooku je k tomuto účelu skupina Přirozená antikoncepce s tisíce členek a členů.
Chtěla bych pogratulovat k vysazení hormonální antikoncepce a přeji, aby přechod k vědomé plodnosti probíhal co nejhladčeji.
Pokud vás přirozená antikoncepce a Symptotermální metoda zaujala, podívejte se, jak s ní začít v praxi: prirozenaantikoncepce.cz/zaciname
Kateřina Juřenčáková
Lektorka a certifikovaná poradkyně Symptotermální metody.