Pokud lékař, zdravotník nebo poradce doporučí měřit bazální teplotu, znamená to, že toužíte po miminku nebo se chcete početí spolehlivě vyhnout. Osobně bych měření bazální teploty doporučila každé ženě a brzy se dozvíte proč.
Bazální teplota je vnitřní tělesná teplota, kterou si měří ženy po ránu, nejčastěji v ústech, pochvě, ale lze i v konečníku. Není možné tuto teplotu měřit v podpaží či jinde na těle. Je také vhodné si měřit teplotu přibližně ve stejný čas. Není potřeba měřit každý den cyklu. Většinou stačí začít s měřením po menstruaci a skončit po ovulaci, což může být přibližně 10 dnů.
Menstruační cyklus dokáže velmi vypovědět o zdraví ženy. V každém zdravém cyklu se střídá menstruace, ovulace a období po ovulaci. V čase do ovulace je bazální tělesná teplota nižší a po ovulaci stoupne asi o dvě desetiny stupně. Pokud si měření žena zapisuje, uvidí jasnou křivku, která o cyklu hodně napoví.
Hormony v cyklu značně kolísají a zjištění ovulace z ovulačních testů může být nespolehlivé. Zkušenost je taková, že ovulační testy mohou být poměrně matoucí. Ovulační testy se, na rozdíl od měření bazální teploty, nedají použít jako forma antikoncepce. Měření teploty je přesnější i levnější.
Je to období od ovulace k další menstruaci. Toto období by mělo mít ve zdravém cyklu 12 až 16 dnů. Pokud je delší, pro ženu je to většinou zpráva, že je těhotná. Pokud je kratší, může to značit nedostatek progesteronu v cyklu a pak je dobré tuto fázi podpořit vitamíny, potravinovými doplňky nebo léky. Zejména pokud žena touží po miminku, může kratší druhá fáze být příčinou, že se těhotenství nedaří. Krátká druhá fáze může být příčinou spontánních potratů i opakovaných.
Doporučuje se pořídit si skleněný nebo digitální bazální teploměr. Bazální teploměry jsou o něco přesnější a digitální bazální teploměry měří na dvě desetinná místa. Dá se využít i obyčejný skleněný lihový či rtuťový teploměr. Nedoporučují se klasické levné digitální teploměry, protože jejich měření je bohužel nepřesné.
Může pomoci lékaře či poradce přirozeného plánování rodičovství.
Nebo se můžete metodu naučit sama a ve svém cyklu se dokonale orientovat. V kurzu Symptotermální metody od certifikované lektorky Kateřiny Juřenčákové se měření bazální teploty naučíte dokonale. Symptotermální metoda se dá využít ke spolehlivému vyhnutí se početí nebo k plánovanému otěhotnění. Pokud se těhotenství nedaří, může vám znalost metody pomoct ke zjištění příčiny.
Měření bazální teploty má mnohá pozitiva a může se jednoduše stát pomocníkem a běžnou součástí ženského života.